Masaż tajski – na co pomaga? Masaż tajski stosuje się od lat jako tradycyjną formę terapii w Tajlandii. Historia jego powstania wiąże się z rokiem 500 p.n.e kiedy to był wykorzystywany przez osobistego lekarza samego Buddy. To właśnie dzięki niemu powstała technika masażu relaksacyjnego dziś nazywany także masażem orientalnym. Masaż wywodzi się z różnych technik. Łączy w sobie głównie spokój jogi wraz z aromaterapeutycznymi doznaniami ziołowych olejków jednocześnie w połączeniu z leczniczym rozciąganiem, pobudzaniem mięśni i redukcją napięć. Na czym skupia się masaż tajski? Jakie są jego zalety oraz w jaki sposób może pomóc?
Historia masażu tajskiego
Tajski masaż oraz to jak jest on obecnie wykonywany nie sposób przypisać tylko i wyłącznie jednej osobie. Przez lata masaż tajski zmieniał się wraz z pojawianiem się nowych trendów w medycynie naturalnej. Finalne połączenie ingerencji różnych kultur i wierzeń w rozwój techniki masażu usystematyzowało się w wieku XIX, gdzie miała miejsce synteza różnych zabiegów leczniczych. Skutkiem tego było powstanie nawet 80 innowacyjnych technik i sekwencji praktykowanych w Królestwie Tajlandii. Jak wygląda ten najsłynniejszy masaż na świecie dzisiaj? Ostateczny wpływ na kształt tego co dziś postrzegane jest przez masaż tajski, ma szereg tradycyjnych metod leczniczych pochodzących również z krajów ościennych jak Chiny czy Indie. Najbardziej rozpoznawalna jest obecnie Królewska Akademia Masażu w Chiang Mai. Choć korzystanie z podobnych usług jest możliwe w każdym zakątku kraju, nie wszystkie szkoły mogą pochwalić kilkusetletnią tradycją prowadzenia wykwalifikowanych masaży.
Na czym polega masaż tajski
Klasyczny masaż stanowi swego rodzaju połączenie jogi, akupresury oraz rozciągania mięśni ciała. Techniki lecznicze wpływają pozytywnie na gruntownie osadzone i podatne na kontuzje partie mięśni tzw. “mięśnie głębokie”. Kluczowe w zabiegu jest zatem intensywne uciskanie odpowiednich punktów, by wprowadzić naprężone i przeciążone rejony w stan głębokiej relaksacji. Jest to klasyczny masaż, który wykonuje się na macie bez użycia olejków. Podstawowym założeniem, dla którego masaż tajski jest tak popularny, jest technika „lom”. Czym jest “lom”? Wedle tej definicji ciało człowieka skupione jest wokół cząsteczek powietrza. Te są wchłaniane, a następnie przedostają się do organizmu, płuc i wędrują dalej przez niewidoczne gołym okiem kanały-linie (“sen”). Wierzenia twierdzą, że w ludzkim ciele jest ich ponad 72 tysiące. Głęboki masaż i ich udrożnienie spowodują lepszy przepływ powietrza, a co za tym idzie poprawienie samopoczucia i łatwiejszy przepływ “lom” – cząsteczek powietrza. Masaż tajski przypomina więc zabiegi spa. Żartobliwie jest także określany jogą dla leniwych. Nie zmienia to jednak faktu, że po takim zabiegu organizm regeneruje się szybciej, a stawy stają się bardziej elastyczne.
Na jakie dolegliwości stosować masaż tajski?
Klasyczny masaż pobudza układ krwionośny, a jednocześnie relaks pomaga rozładować stres i napięcie oraz poprawia ogólną sprawność ruchową i wydajność całego organizmu. Olejkowy masaż tajski łączy w sobie naturalną moc ziół spotykanych w przyrodzie. Olejki lawendowe łagodzą stany zapalne, oparzenia i migreny. Miętowe wpływają na układ nerwowy i oddechowy. Olejki palisandrowe i zawierające eukaliptus pomagają w zwalczaniu podrażnień skóry, działają łagodząco na układ krwionośny. Szczególnie skuteczne są przy chorobach takich jak astma i zapalenie zatok. Jakie jeszcze zalety mają olejki? Po pierwsze niwelują stan napięcia nerwowego i goją niewielkie rany, a nawet są w stanie uleczyć schorzenia psychiczne (olejki ylang-ylang). Masaże lecznicze są szczególnie ważne w tym ostatnim aspekcie. Opinie potwierdzają niebagatelne znaczenie kojących olejków i wyciszającej atmosfery w leczeniu stanów depresyjnych jak i zaburzeń emocjonalnych.
Masaże poszczególnych sfer ciała
Masaże tajskie przeprowadza się na różne sposoby. Cały rytuał czerpie jednak z tradycyjnych tajlandzkich metod leczniczych, gdzie ludzkie ciało składa się z pięciu sfer, które odnajdziemy między dłońmi a czubkiem głowy. Tam właśnie przebiegają ich zakończenia, które odpowiadają za kumulowanie się wszelkiej maści napięć i negatywnych emocji. I to w nich następuje ich ujście. W jaki sposób można na nie reagować? Przede wszystkim poprzez znajomość ich położenia. Tajski masaż stóp opiera się na refleksologii. Uciskanie tych specyficznych punktów zakończeń pobudza przepływ energii w danym rejonie ciała. Podobnie jest w przypadku masażu pleców, głowy oraz ramion. Celem jest nie tylko uśmierzenie bólu czy też sama relaksacja mięśni, ale też ich wzmocnienie, uaktywnienie krążenia i poprawienia stanu jakości skóry. Taki masaż z założenia ma prowadzić do obniżenia stresu i napięć mięśniowych w okolicach karku lub ramion. Niejednokrotnie ma za zadanie także stymulować wewnętrzne narządy do pracy. Masaż wpływa na pobudzenie cebulek włosowych i wygładzenie zmarszczek. Dla uzyskania lepszego efektu tych sfer masażyści używają podczas zabiegów olejków eterycznych w połączeniu z maściami rozgrzewającymi.