Od czasów wynalezienia druku przez Jana Gutenberga sporo się zmieniło w tej technologii. W chwili obecnej stawia się na jak najwyższą jakość z zachowaniem jak najmniejszych kosztów. Do popularnych technologii druku zalicza się obecnie z całą pewnością sitodruk. Co to znaczy sitodruk? Jest to metoda druku, w której zdecydowanie najważniejszym elementem jest siatka. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Państwu szereg najważniejszych informacji na temat tego, czym jest sitodruk. Jesteśmy przekonani, że dzięki jego lekturze będą umieli Państwo rozpoznawać różnice pomiędzy sitodrukiem a innymi metodami druku.
Sitodruk – pakiet najważniejszych informacji na temat technologii druku
Sitodruk to jedna z najpopularniejszych technologii służących do druku UV czy na dużych oraz płaskich powierzchniach. W zdecydowanej większości przypadków sitodruk stosuje się do realizacji nadruków na odzieży. Co jest istotą sitodruku? Omawiana metoda polega na wykorzystaniu formy drukowej w postaci szablonu, która ma nałożona drobną siatkę. Z czego wykonana jest siatka? Z tkaniny, włókna syntetycznego lub nawet z metalowego drutu. Obicie, które tworzy się za sprawą użycia sitodruku, realizuje się poprzez przetłaczanie farby przez matrycę.
Trwałość – podstawy atut sitodruku
Niewątpliwym atutem sitodruku jest fakt, iż jest to metoda niezwykle trwała. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z niej, mamy stuprocentową gwarancję, że nadruk na odzieży będzie wręcz nienaruszalny. Sitodruk jest świetną technologią, gdy chcemy wykonać małe ilości nadruków na odzieży bawełnianej i poliestrowej. Ponadto, rewelacyjnie sprawdza się on także w nakładaniu nadruków na tekturze, reklamówkach, papierze oraz na torbach. Zdecydowanie najczęściej sitodruk wykorzystuje się przy koszulkach i odzieży a także torebkach reklamowych.
Jeśli metoda sitodruku jest realizowana z zachowaniem wszystkich podstawowych wytycznych, to daje nam gwarancję, że nadruki będą wytrzymałe nie tylko podczas codziennego noszenia ich na koszulce, ale również po praniu. Co świadczy o jakości sitodruku? Na jakoś składają się przede wszystkim farby (muszą być prawidłowo dobrane) oraz fachowość realizacji poszczególnych czynności na każdym etapie. Na sitodruk składają się różne etapy, m.in. naświetlanie i suszenie. Ogromnym atutem sitodruku jest także fakt, iż korzystając z tej metody możemy nanosić nadruki w dowolnie przez siebie wybranych kolorach.
Najważniejsze pojęcia związane z sitodrukiem, o których warto wiedzieć
Warto wiedzieć, że koszt realizacji sitodruku maleje wraz z większą liczbą nakładów. Jest to uwarunkowane tym, że koszty stałe pozostają niezmienne. Do kosztów stałych zalicza się np. przygotowanie matryc. Jeśli mamy do przygotowania więcej sztuk, to w przeliczeniu na jedną sztukę koszt produkcji będzie nieporównywalnie mniejszy. Matrycą w sitodruku jest siatka, w której są częściowo zakryte powierzchnie. Wspólnie składają się one na negatyw rysunku. Zrealizowany proces chemiczny powoduje, że uzyskujemy dwa rodzaj elementów: drukujące i niedrukujące. Gdy nałożymy farby na formę oraz przeciśniemy je przy pomocy gumowego rakla przez siatkę, na powierzchni pojawi się odbicie.
Zgodnie z profesjonalną definicją, matryca to wklęsła forma, w której znajduje się odwzorowany kształt rysunku, składu lub znaku. Wykorzystuje się ją do wykonywania formy drukowej bądź jakiś jej fragmentów. Do siatki można używać materiałów takich jak jedwab, nylon, poliester oraz włókna metalowe.
Eksperci wskazują, że sito powinno być projektowane w taki sposób, by niektóre miejsca były dla farb w stu procentach przepuszczalne, zaś inne wręcz przeciwnie. Jeśli mamy zamiar przygotować nadruk wielokolorowy, powinniśmy posiadać dla każdego koloru osobne sito z innym motywem. Motywy należy nanosić na sito wykorzystując do tego rozmaite sposoby. Obecnie najlepszą metodą wykorzystywaną do tego celu jest metoda fotomechaniczna.
W większości przypadków wykorzystując sitodruk możliwe jest nanoszenie o wiele grubszej warstwy farby na drukowane materiały aniżeli w przypadku innych popularnych technik. Bardzo ważne jest także to, aby znaleźć prawidłowe podłoże.
Odporność sitodruku
Warto wiedzieć, że nadruki wykonane metodą sitodruku są w pełni odporne na działanie promieni ultrafioletowych, detergenty chemiczne, wysokie temperatury oraz wodę. Powoduje to, że można je z powodzeniem wykorzystywać do produkcji odzieży a także wszelkiego rodzaju innych elementów.
W sitodruku można używać naprawdę ogromną liczbę różnorodnych materiałów co powoduje, że drukarnie cyfrowe są w stanie proponować sowim klientom wyjątkowo zróżnicowaną ofertę. Nie ma konieczności ograniczania się tylko do jasno sprecyzowanych podłoży czy kształtów. Z wykorzystaniem sitodruku możliwe jest produkowanie plakatów, teczek firmowych, kalendarzy, odzieży, toreb reklamowych i foliowych, etykiet, parasolek oraz wszelkiego rodzaju gadżetów reklamowych. W sitodruku nie ma mowy o ograniczeniach rozmiarowych oraz materiałowych, dlatego tą metodę druku polecamy wszystkim zainteresowanym.