Zasady działania ochrony obwodowej – mając w posiadaniu swój dom albo dysponując po prostu budynkiem o dowolnym, innym przeznaczeniu, nie możemy zawsze wychodzić z założenia, iż nie jest on w ogóle narażony na rabunki albo włamania. Niestety, ale statystyki wyraźnie pokazują, iż te zdarzają się praktycznie każdego dnia w dużych ilościach i po prostu nazbyt pewnym i śmiałym byłoby stwierdzenie, iż nas one na pewno nie dotkną.
Z tego właśnie względu należy podejmować właściwe prewencyjne kroki – a jednym z najważniejszych będzie wybranie sprawnie działającego, odpowiedniego i znakomicie dobranego do danego przypadku systemu ochrony. Absolutnie podstawowym będzie ochrona obwodowa. Czym ona jest i na jakiej zasadzie działa? Na te pytania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Ochrona obwodowa – czym jest?
Ochrona obwodowa jest pierwszą linią obrony przed możliwymi intruzami, którzy w nieuprawniony sposób wchodzą na działkę otaczającą budynek firmowy albo lokal mieszkalny. System opierający się właśnie na niej sprawdzi się idealnie szczególnie w wypadku sporych terenów, niemniej odnajduje się także na tych mniejszych. Instalowany jest on na ogrodzeniach, tym bardziej na terenach magazynowych oraz przemysłowych, a nierzadko także na prywatnych posesjach. Wykryje on każdorazowy ruch jeszcze na etapie przybliżania się do ogrodzenia, co może zaalarmować zawczasu pozostałe części systemu bezpieczeństwa jeszcze zanim złodziej albo inny przestępca dostanie się do chronionego obiektu. Specyfika działania ochrony obwodowej umożliwia swobodne poruszanie się mieszkańców w środku strefy, niemniej jednak zareaguje na wszelkie próby wtargnięcia obcych osób.
Jak dokładnie działa tego rodzaju ochrona?
Działanie systemu ochrony napłotowej, który zakłada się wzdłuż ogrodzenia, opiera się głównie na drganiach, które wynikają z nienaturalnych naprężeń wymienionego ogrodzenia. System napłotowy, jak wskazuje jego nazwa, instaluje się na samym płocie, a jego użycie wskazane jest głównie w wypadku najpowszechniejszej siatki ogrodzeniowej. Każdorazowa zmiana naprężenia, ugięcie albo skręcenie tegoż ogrodzenia prześle sygnał do sterownika systemu, w środku którego jest w odpowiedni sposób poddawana analizie. Znaczy to, iż system sam postara się odróżnić niepożądane działania od tych, które mogły zostać spowodowane np. zjawiskami pogodowymi – dzięki temu ograniczyć można ilość fałszywych alarmów, a wszystko odbywa się w sprawniejszy sposób.
Nie zawsze używa się, bo i nie zawsze jest to możliwe, systemów zakładanych na płocie. Nierzadko wykorzystuje się ich podziemne oraz naziemne alternatywy. Do tych drugich zaliczyć można głównie specjalistyczne bariery opierające się na mikrofalach albo podczerwieni. Profesjonalnie działające nadajniki wiązki podczerwieni albo mikrofal instaluje się w połączeniu z odbiornikiem, zaś każdorazowy niepożądany ruch jest wykrywany podczas przecięcia ich wiązek. Inaczej wygląda to w wypadku systemów zakładanych pod ziemią. W tej sytuacji zakopuje się specjalistyczne kable parametryczne oraz sensoryczne, lub też sejsmiczne czy hydrauliczne czujniki. Kable mają dbać o wytwarzanie pola magnetycznego oraz wykrycie zmian w jego obrębie, sejsmiczne czujniki alarmują w wypadku wykrycia jakichkolwiek drgań, zaś hydrauliczne – potrafią wykryć zmiany w ciśnieniu. Te wywoływane są przez nacisk, który wywarty zostaje na podłoże.
System ochrony obwodowej – czy można go samodzielnie wdrożyć?
Teoretycznie system ochrony obwodowej można wdrożyć zupełnie samodzielnie – jego montaż oraz uruchomienie nie zalicza się do trudnych zadań (tym bardziej w wypadku tego zakładanego na płocie). Z tym, iż systemy te zwykle zakładane są w połączeniu z innymi, już bardziej wewnętrznymi systemami, będąc tylko pierwszą z warstw całości struktury. W każdym wypadku najlepiej będzie więc wybrać usługi profesjonalisty. Co bowiem najbardziej istotne, nie tylko zainstaluje on w prawidłowy sposób system, ale także doradzi idealne rozwiązanie pod względem danych uwarunkowań i potrzeb klienta i połączy je ze sobą takim sposobem, żeby działały w zgraniu, nie pozwalając nikomu z zewnątrz na niepożądane działania.
Podsumowując powyższe, warto zauważyć, iż właściwie wdrożony system do ochrony obwodowej będzie w stanie zdziałać cuda i zwiększać poziom bezpieczeństwa nie na papierze, zaś w rzeczywistości. Jest on doskonałą pierwszą linią ochrony i potrafi dać opcję szybkiej reakcji na wszelkie niepożądane sytuacje mające miejsce w obrębie naszego budynku, jeszcze zanim dotkną one niego samego. Zanim jednakże na niego postawimy, dokonajmy wyboru takiej firmy, która przeprowadzi jego fachową instalację i wdrażanie – tym bardziej, iż ten system w swej najlepszej wersji winien towarzyszyć innego rodzaju rozwiązaniom. Sprawdzi się tutaj szeroka wiedza oraz doświadczenie firmy, której pracownik będzie wiedział, jak profesjonalnie podejść do każdego z elementów mającego być u nas docelowo zainstalowanego systemu. Wówczas będziemy mogli być spokojni o swoje bezpieczeństwo.