Rehabilitacja jest czymś, co większość z nas kojarzy przede wszystkim z radzeniem sobie z bólem i niedowładem kończyn po różnego rodzaju urazach, kontuzjach i wypadkach. Rehabilitacja – kiedy po nią sięgnąć i jak postawić pierwsze kroki ku niej? Tak naprawdę jednak poradnia rehabilitacyjna odwiedzana jest również w wielu innych sytuacjach. W tym krótkim poradniku opowiemy o tym, kiedy tak właściwie sięgnąć po świadczone przez nią usługi oraz od czego zacząć swoją współpracę z jej pracownikami.
Zobacz także:
Poradnia rehabilitacyjna – kiedy powinniśmy ją odwiedzić?
Aby podjąć się rehabilitacji, musimy wiedzieć, kiedy tak właściwie warto to zrobić i w leczeniu jakich schorzeń jest ona w stanie nam pomóc. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje są najczęstszym powodem wizyty w poradni rehabilitacyjnej – niezależnie od tego, z czego one wynikają. Po usługi tego typu poradni powinniśmy sięgnąć również w przypadku:
- wszelkiego rodzaju wad postawy, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na komfort naszego życia;
- wad wrodzonych, z którymi musimy radzić sobie od narodzin, a które wymagają rehabilitacji, by zapobiec ich pogłębianiu się;
- chorób układu oddechowego, w przypadku których rehabilitacja przybiera nieco inną formę;
- leczenia otyłości, zwłaszcza takiej, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu,
- dolegliwości ciążowych oraz takich następujących już po porodzie.
Rehabilitacja doskonale radzi sobie również w pomaganiu nam w dojściu do siebie po zabiegach operacyjnych. Jest też świetna po przebytym zawale serca (to tak zwana rehabilitacja kardiologiczna).
Zanim sięgniemy po rehabilitację zawsze skonsultujmy z lekarzem i fizjoterapeutą to, czy będzie ona konieczna. Zastanówmy się też, czy będziemy chcieli postawić na opiekę w ramach funduszu, czy też na profesjonalne usługi prywatne.
Pierwsze kroki z rehabilitacją – od czego zacząć?
Zanim w ogóle zdecydujemy się na rehabilitację, powinniśmy uzyskać na nią skierowanie. Jest to nie tylko wymaganie formalne (jeśli oczywiście chcemy być leczeni na NFZ), ale też jest to czymś, co powinniśmy zrobić – lekarz rodzinny sam jest w stanie doradzić nam, czy nasza dolegliwość kwalifikuje się do działań rehabilitacyjnych. Jeżeli nie chcemy powierzać jemu tejże decyzji, możemy odwiedzić poradnię rehabilitacyjną – ta wnikliwie nas przebada i zdiagnozuje, najczęściej od razu wskazując na model leczenia najbardziej wskazany w naszym przypadku.
Wiedząc już, jaki model rehabilitacji powinniśmy przyjąć, możemy przystąpić do szukania miejsca, w którym owej rehabilitacji się podejmiemy. Może nim być poradnia rehabilitacyjna, po której pomoc sięgaliśmy już na etapie doradztwa . Może to też być prywatny fizjoterapeuta – koniecznie taki, który zna się na rzeczy. Współpracę ustalamy indywidualnie, podobnie jak czas trwania rehabilitacji. Stale powinniśmy przy tym utrzymywać kontakt z naszym lekarzem prowadzącym – dzięki temu będziemy wiedzieć, czy rehabilitacja przynosi zamierzone efekty, czy może warto zmienić podejście do niej.
W domu czy gabinecie? – gdzie podejmować się rehabilitacji?
Rehabilitacja jest na tyle specyficznym działaniem w obrębie medycyny, że można się go podejmować zarówno w domu, jak i w poradni rehabilitacyjnej – zawsze w towarzystwie specjalisty, nigdy na własną rękę (chyba, że ten zaleci samodzielne ćwiczenia, zazwyczaj w zakresie, któremu będziemy w stanie sprostać). Rehabilitacja w domu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdyż pozwala nam pracować nad swoim ciałem w warunkach, które doskonale znamy i które są dla nas bezpieczne. Mimo, że jest droższa (wymaga zatrudnienia specjalisty, który będzie nas odwiedzał), potrafi przynosić szybsze efekty. Pozwala też na poddawanie się jej przy mocno ograniczonej sprawności ruchowej (uniemożliwiającej wizytę w gabinecie). Rehabilitację domową możemy wspomóc przez zakup specjalistycznego sprzętu – zróbmy to jednak tylko wtedy, gdy wiemy, że ta potrwa długo (na przykład w przypadku radzenia sobie z wadami wrodzonymi).
Rehabilitacja w gabinecie jest dobrą opcją dla osób, które są w stanie do niego dotrzeć. Jest nie tylko tańsza, ale też pozwala na korzystanie ze sprzętu, którego nie bylibyśmy w stanie przywieźć do domu (a którego zakup byłby po prostu nieopłacalny). W jej trakcie możemy też sięgać po wszelkiego rodzaju zabiegi wspomagające (w tym między innymi masaże relaksacyjne), a sama w sobie prowadzi do jeszcze większej motywacji. Na zabiegi bowiem musimy chodzić, a nie zaledwie czekać na nie przed własnym telewizorem, nie robiąc nic celem odpowiedniego przygotowania się do nich. Rehabilitacja stacjonarna powstała zwłaszcza z myślą o osobach zmagających się z krótkotrwałymi urazami. Rzadziej sięgają po nie osoby muszące korzystać z niej częściej.
Podsumowanie
Poradnia rehabilitacyjna jest miejscem powstałym z myślą o nas i o naszym zdrowiu – co do tego nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Jeszcze przed sięgnięciem po nią powinniśmy jednak zastanowić się, czy rzeczywiście będzie nam ona potrzebna i w jaką metodę pracy z nami powinniśmy wejść, by zrobić z niej jak największy użytek. Poradnia, jak sama nazwa wskazuje, można nam nie tylko pomóc, ale i doradzić. Warto więc wiedzieć o jej istnieniu i sięgać po jej usługi, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.