Płytki dywanowe to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych wykładzin dywanowych. Technicznie rzecz biorąc, są one podobne i mają te same funkcje. Różnica między nimi to wielkość obu elementów. Zwykłe podłogi dywanowe mają rolki o długości kilku metrów, natomiast płytki dywanowe sprzedawane są w kawałkach kwadratowych: płytki dywanowe – alternatywa dla wykładziny
Czym są płytki dywanowe?
Funkcja płytki dywanowej jest dokładnie taka sama, jak tradycyjnej wykładziny dywanowej obiektowej. W rzeczywistości są to małe, kwadratowe lub prostokątne kawałki. Ponieważ jednak są instalowane oddzielnie, konieczne jest zapewnienie im większej stabilności, dlatego umieszcza się je na specjalnych wspornikach wykonanych z wielu różnych materiałów. Dzięki temu płytki dywanowe są bardzo trwałe i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z wodą.
Wielu klientów obawia się, że im więcej wsporników na podłodze, tym większe ryzyko zużycia wykładziny i płytek dywanowych. Tak jednak nie jest, nie ma się czego bać. Konstrukcja płytki dywanowej może skutecznie zapobiegać strzępieniu się połączeń. W większości przypadków są one dodatkowo zabezpieczone przez zatopienie włókien w sprasowanym PCV, który nadal jest wzmocniony asfaltenami lub włóknami szklanymi.
Płytki dywanowe nie mają sobie równych pod względem kosztów i czasu montażu. Mają również znaczące zalety w kwestii konserwacji i modułowości. W przypadku większości projektów, które nie wymagają całkowicie spersonalizowanego projektu, należy przynajmniej rozważyć płytki dywanowe, ponieważ są one zazwyczaj najlepszym wyborem pod względem praktyczności i wzornictwa przy mniej skomplikowanych projektach.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów, podłogi dywanowe mają coraz lepsze parametry techniczne – są odporne na ścieranie, plamy i promienie UV. Producenci wykładzin podłogowych wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, struktur i wyściółek, jednocześnie zapewniając nam ponadprzeciętną miękkość i różnorodność kolorów. Starannie wyselekcjonowane wykładziny obiektowe to nie tylko najwyższa estetyka we wnętrzu, ale także doskonała izolacja akustyczna, komfort i sportowe bezpieczeństwo pomieszczenia.
Jak dobrać płytki dywanowe do biura?
Wybierając odpowiedni rodzaj płytek dywanowych, należy najpierw sprawdzić, w jaki sposób są wykonane i czy mogą zapewnić nam długoletnią trwałość. Jest to bardzo ważne, między innymi wspomniana wcześniej dodatkowa płyta ochronna zapobiega zużyciu na połączeniach. Zatopienie włókien dywanowych w sprasowanym PCV w oczywisty sposób podnosi koszt zakupu płytek dywanowych, ale też znacząco przedłuża ich trwałość i wytrzymałość, co będzie miało decydujący wpływ na czas, w jakim będziemy mogli używać takich płytek.
Wybierając płytki dywanowe warto również wziąć pod uwagę ich wielkość. Wybór płytki o wymiarach 50×50 cm pozwala na umieszczenie na podłodze bardziej skomplikowanych wzorów, natomiast wybór większej płytki pozwala zachować większą spójność.
Oczywiście ostatnim elementem przy wyborze płytki dywanowej jest dobranie odpowiedniego koloru lub wzoru, tak aby podłoga jak najlepiej komponowała się z pozostałymi elementami aranżacji przestrzeni.
Zwykle najważniejszą zaletą dla klientów jest możliwość łączenia różnych kolorów, układania płytek w oryginalne wzory , a na koniec tworzenia z nimi przestrzeni w domu lub biurze. Najłatwiejszym sposobem tworzenia wzorów jest wstawianie płytek o różnych kolorach. Jeśli jednak musimy ciąć je po łuku, to nie jest to takie proste ze względu na twardy spód płytek. Takie zadania wymagają umiejętności i doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić je doświadczonej firmie.
Płytki dywanowe należy zawsze układać w sposób zalecany przez producenta. W większości przypadków wszystkie płytki można układać w jednym kierunku lub sąsiednie płytki obrócić o 90 stopni. Płytki można układać we wzór szachownicy oraz wzór „cegły”. Niektóre rodzaje wykładzin podłogowych mają tkany wzór, na przykład poprzez zmianę ułożenia w celu uzyskania dodatkowych efektów wizualnych.
Jak pielęgnować płytki dywanowe?
Płytka dywanowa posiada twardą powierzchnię spodu i jest nakładana na nią emulsja antypoślizgowa.
Zapobiega przesuwaniu się deski w poziomie, ale można ją łatwo podnieść. Twarde dno sprawia, że płytki są czasami uważane za bardziej trwałą powierzchnię niż zwijane wykładziny. Jednak w rzeczywistości płytki – podobnie jak inne powierzchnie podłogowe – mają wierzchnią warstwę, po której chodzimy, plamimy ją lub w inny sposób uszkadzamy.
Dlatego nie można powiedzieć, że płytki dywanowe są gorsze od dywanów. Pielęgnacja płytek nie jest ani trudniejsza ani łatwiejsza niż konserwacja innych wykładzin podłogowych – jak zawsze najlepiej kierować się zaleceniami producenta.
Jak wymienić pojedynczą płytkę?
Często błędnie uważa się, że gdy płytka zostanie uszkodzona, w jej miejsce można łatwo zainstalować nową płytkę. Technicznie jest to oczywiście prostsze rozwiązanie niż wymiana całej wykładziny w rolce, ale należy wziąć pod uwagę, że nowe płytki wstawione między stare płytki będą odróżniać się od nich cieniami, które zmieniają się w czasie, np. podczas ekspozycji na światło.