Plecak worek z okrągłym dnem – jak uszyć? Plecak worek z okrągłym dnem, lub inaczej worek żeglarski, to nic innego jak plecak typu worek https://maremidesign.pl/. Od tradycyjnych worków różni się jedynie kształtem dna, przez co jego wygląd także jest trochę inny. Jest to bardzo fajne rozwiązanie na różnego rodzaju wycieczki, wędrówki i spacery, a dodatkowo uniwersalne. Worko plecaki może nosić każdy, niezależnie od płci i wieku. W zależności od koloru i nadruku może stanowić element garderoby damskiej, męskiej, dziewczęcej lub chłopięcej.
Chcesz kupić taki plecak, ale nie podobają Ci się warianty dostępne w sklepach? Bez problemu wykonasz go samodzielnie. Niezależnie czy ma być to worek dla przedszkolaka https://maremidesign.pl/kategoria/plecak-worek-quot-dla-dziecka-quot, czy też plecak worek damski lub męski, jego wykonanie nie zajmie Ci dużo czasu. Dodatkowo będziesz mieć pewność, że nikt nie będzie miał takiego samego plecaka jak Ty.
Niezbędne przedmioty
Przygotuj sobie wszystkie niezbędne przedmioty, które będą Ci potrzebne do wykonania plecaka worka z okrągłym dnem, są to:
- maszyna do szycia,
- 1 metr bieżący materiału – na kieszeń plecaka
- 1 metr bieżący podszewki poliestrowej,
- 200 cm sznurka – najlepiej o grubości od 8 do 10 mm,
- nożyczki oraz nici.
Podczas dokonywania zakupu materiałów zwróć szczególną uwagę na to, jakiej grubości jest sznurek. Jest to istotne głównie z tego względu, że w workach na plecy sznurek stanowi nie tylko ściągacz, ale i ramiączka plecaka. Źle dobrany, zbyt cienki, sznurek może nie tylko pękać, ale także powodować uczucie dyskomfortu podczas noszenia plecaka. Kolejna istotna kwestia to wybór materiału, z jakiego uszyty zostanie nasz worek. Tutaj też warto zwrócić uwagę na to, aby nie był on zbyt cienki, ponieważ za cienka tkanina będzie się przecierać i szybko ulegnie zniszczeniu.
Szycie
Szycie rozpocznij od przygotowania form, które następnie odrysujesz na materiale, są to:
- prostokąt o wymiarach 22x40cm,
- oraz trójkąt równoramienny wysoki na 11 cm.
Na materiale odrysuj prostokąt, a następnie trójkąty – tak aby ich wierzchołki stykały się ze sobą, a same trójkąty przylegały dłuższymi krawędziami do dłuższego boku prostokąta. Tworząc w ten sposób coś na kształt “korony” – to będzie kieszeń naszego plecaka worka. Wytnij tę formę z centymetrowymi dodatkami na szwy, a następnie zrób dokładnie tak samo z materiałem na podszewkę. Dodatkowo musisz przygotować jeszcze:
- prostokąt o wymiarach 12x90cm – na tunel,
- oraz prostokąty 10x12cm oraz 10x20cm.
Kiedy wszystkie elementy zostaną wycięte, plecak typu worek https://maremidesign.pl/kategoria/plecaki-worki-3 z okrągłym dnem może zostać zszyty.
- W pierwszej kolejności przygotuj pętle, tunel i stoper. W tym celu weź prostokąt o wymiarach 10x20cm, podwiń dłuższe krawędzie po 1cm i zaprasuj prostokąt wzdłuż na pół – tak aby podwinięte krawędzie się pokryły. Następnie zszyj je i zaprasuj pasek na pół wszerz. Kiedy pętla będzie gotowa weź się za robienie stopera – do tego posłuży prostokąt o wymiarach 10x12cm. Podwiń dłuższe krawędzie prostokąta po 1cm z każdej strony, a następnie zaprasuj krawędzie do środka, po czym przeszyj przy zagięciach. Do zszycia został już tylko tunel – w tym celu weź prostokąt o wymiarach 12x90cm i obrzuć overlockiem krótsze krawędzie, a następnie zaprasuj je po 1 cm do wewnątrz i przeszyj. Na koniec zaprasuj cały pas wzdłuż na pół.
- Kolejnym krokiem jest zszycie boków worka plecaka. W tym celu zagnij zewnętrzne krawędzie “korony” do środka tak aby po każdej stronie skrajny trójkąt pokrywał się z kolejnym – w ten sposób powinna powstać połowa “korony”. Następnie zszyj skrajne ramiona lewego i prawego trójkąta, po czym obrzuć je na overlocku. Kiedy już to wykonasz to rozłóż zszyte trójkąty w taki sposób, aby wykonany szew znalazł się na środku i złóż lewe trójkąty z prawymi tak, aby pozostałe nie zaszyte ramiona zetknęły się ze sobą. Zszyj pozostałe ramiona trójkątów, po czym przejdź do zszywania boków worka – na około 2 cm. W tym momencie włóż między dwie warstwy materiału pętlę – tak, aby zagięcie na pętli znalazło się wewnątrz worka, a krawędzie pokrywały się ze strzępiącymi się krawędziami pętli. Zszyj wszystkie warstwy razem, trzykrotnie wykonując szew i do końca zaszyj bok worka.
- Analogicznie do punktu 2 wykonaj podszewkę, jednak zachowaj ok. 15cm niezszyty fragment – posłuży on do odwrócenia worka plecaka.
- Gotowy tunel przypnij szpilkami wewnątrz wierzchniej części worka – wywiniętej na lewą stronę. Następnie umieść, wywiniętą na prawą stronę, podszewkę wewnątrz worka i dopnij krawędź jej otworu wokół otworu worka, do którego przypięty jest już tunel. Następnie wykonaj przeszycie dookoła otworu – łącząc w ten sposób wszystkie cztery warstwy materiału.
- Nadszedł czas na użycie pozostawionego w podszewce otworu – przez niezszyty fragment wywiń worek na prawą stronę. Następnie zszyj pominięty wcześniej fragment w podszewce i wsuń ją do worka.
- Zaprasuj krawędzie podszewki i wierzchu w dół oraz wokół tunelu, a następnie wykonaj przeszycie wzmacniające 0,5 cm poniżej tunelu, aby wszystko było solidnie z sobą zszyte.
- Wsuń linę do tunelu i przewlecz przez pętlę na dole worka, po czym zawiąż ją, a końcówki mocno owiń nitką lub kordonkiem żeby się nie postrzępiła. Plecak worek jest już gotowy.