Nowoczesne rolety zewnętrzne i wewnętrzne to osłony okienne, które mogą być montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Poszczególne modele pełnić mogą szereg różnych funkcji. Ze względu na dużą popularność tego rodzaju produktów, warto przyjrzeć im się bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.
Typy rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne to osłony montowane na otworach okiennych lub drzwiowych po zewnętrznej stronie. Produkty te składają się z kilku elementów, wśród których najbardziej widoczny jest pancerz zbudowany z aluminiowych listew ułożonych poziomo. Do zwijania lub rozwijania rolety służy zwijacz. Pancerz po zwinięciu chowa się w metalowej obudowie zawierającej mechanizm służący do jego podnoszenia oraz opuszczania. Zewnętrzne rolety okienne mogą być montowane na kilka sposobów. Najprostsze w montażu i najpopularniejsze są osłony natynkowe, które mocuje się bezpośrednio nad wnęką okienną za pomocą kołków montażowych. Ich charakterystyczną cechą jest widoczna skrzynka, która wpływa na wygląd elewacji. Osoby, które pragną ukryć ten element, powinny zdecydować się na rolety naokienne lub podtynkowe. Pierwsze z wymienionych mogą być zakładane zarówno podczas budowy, jak i remontu domu, drugie stosowane są w nowym budownictwie i muszą być uwzględnione w projekcie domu.
Podstawowe funkcje rolet zewnętrznych
Zewnętrzne rolety okienne pełnią wiele istotnych funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie prywatności oraz poczucia bezpieczeństwa domowników. Zasłonięte rolety sprawiają, że wnętrze domu staje się zupełnie niewidoczne dla osób postronnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów zlokalizowanych przy ruchliwych drogach lub ciągach pieszych. Roleta zewnętrzna stanowi także skuteczną ochronę antywłamaniową. Badania pokazują, że domy wyposażone w tego rodzaju osłony są mniej narażone na ataki włamywaczy. Osoby, które pragną jeszcze bardziej zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, mogą zdecydować się na antywłamaniowe rolety okienne wyposażone w specjalne rygle uniemożliwiające ich otwarcie od zewnątrz.
Rolety zewnętrzne zapewniają domownikom dodatkową izolację akustyczną i termiczną. Montaż tego rodzaju produktów pozwala zmniejszyć hałas dochodzący z zewnątrz. Jest to więc rozwiązanie zalecane osobom mieszkającym w centrach miast, gdzie panuje nieustanny gwar bez względu na porę dnia czy nocy. Jeśli chodzi o izolację termiczną, rolety zewnętrzne zapewniają ją zarówno latem, jak i zimą. W czasie gorących letnich dni metalowy pancerz zapobiega padaniu promieni słonecznych na szyby. Dzięki temu nie nagrzewają się one do wysokiej temperatury, a we wnętrzu panuje przyjemny chłód. Termoizolacyjne właściwości rolet okiennych sprawdzają się również zimą. Przeprowadzone badania pokazują, że między pancerzem, a szybą tworzy się poduszka powietrzna, która przyczynia się zmniejszenia strat ciepła nawet o 30%. Pozwala to na znaczące zmniejszenie kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym.
Warto pamiętać także o podstawowej funkcji zewnętrznych rolet okiennych, którą jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Całkowicie zasłonięty pancerz daje pełne zaciemnienie wnętrza. Dodatkowo stanowi skuteczną barierę przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Prosta budowa trwała konstrukcja oraz łatwość obsługi to cechy, które sprawiają, że zewnętrzne rolety okienne są coraz częściej montowane zarówno w nowych, jak i remontowanych domach.
Rolety wewnętrzne cieszące się dużą popularnością
Alternatywą dla rolet zewnętrznych są osłony montowane wewnątrz pomieszczeń. Do najbardziej popularnych produktów należą rolety kasetowe składające się z materiału osłaniającego okno oraz mechanizmu umożliwiającego jego zwijanie i rozwijanie umieszczonego w niewielkiej kasecie. Niskie koszty zakupu oraz duża dostępność materiałów o różnych wzorach i kolorach sprawiają, że produkty te są chętnie wybierane przez klientów.
Osoby, które szukają produktów, które będą umożliwiać pełne zaciemnienie wnętrza, a przy okazji pełnić funkcję dekoracyjną mogą zdecydować się na rolety okienne dzień-noc. Tego rodzaju osłony zbudowane są z dwóch rodzajów tkanin, z których jedna nie przepuszcza promieni słonecznych, a druga jest całkowicie transparentna. Tkaniny te ułożone są w naprzemienne pasy. Dzięki zastosowanemu systemowi regulacji pasy można na siebie nakładać, zmieniając w ten sposób poziom zaciemnienia.
Ciekawym rozwiązaniem są także plisy, które sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Osłony dostępne w wielu kolorach na pierwszy rzut oka przypominają tradycyjne żaluzje cieszące się popularnością na początku lat 90-tych XX wieku. Ich charakterystyczną cechą jest praktyczny system regulacji pozwalający na zaciemnianie dowolnej części okna. Plisy można przesuwać zarówno od dołu, jak i od góry, regulując w ten sposób ilość światła wpadającego do wnętrza.
W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się także rolety rzymskie oraz drewniane żaluzje. Osłony te sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym bądź skandynawskim.