Kostka brukowa jak ją wyczyścić – ze względu na swoje właściwości i trwałość, najczęściej wybierana jest, jako materiał do pokrywania ścieżek i podjazdów. Czyszczenie jej powierzchni wymaga odpowiedniego sprzętu i preparatów, które pomagają pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń. Odpowiednie będą również narzędzia ułatwiające usuwanie brudu między kostkami.
Kostka brukowa jak ją wyczyścić?
Rowki i szczeliny tworzące się między kostką brukową to doskonałe miejsce do rozwoju mchów, traw i chwastów (gromadząca się tam wilgoć stwarza im odpowiednie warunki do wzrostu). Dzięki nim powierzchnia nie wygląda tak, jak się oczekiwało. Aby skutecznie wyczyścić jej powierzchnie, prace należy rozpocząć od usunięcia wszystkich porostów, które widoczne są pomiędzy kostkami brukowymi. Uzyskanie dobrego efektu jest możliwe poprzez ich wyeliminowanie wraz z systemem korzeniowym.
W przypadku dużych roślin przydatne jest narzędzie do usuwania chwastów, w przypadku małych roślin można użyć szpachelki. Uniwersalna szczotka druciana również ułatwi pracę. Dzięki niej można usunąć mech, trawę i chwasty wraz z brudem znajdującym się w zakamarkach. Aby zapobiec ponownemu wzrostowi roślin, warto zastosować preparat w formie sprayu, który zapobiegnie ich pojawieniu się. Wystarczy spryskać nim szczeliny i pozostawić do wchłonięcia. Następnie powierzchnię należy dokładnie spłukać wodą.
Myjki ciśnieniowe do czyszczenia kostki brukowej
Najwygodniejszym sprzętem do wyczyszczenia dużych, nawet trudno dostępnych powierzchni i elementów jest myjka ciśnieniowa. Jest bardzo przydatna do czyszczenia nawierzchni drogowych. Zmyje powierzchnię kostki brukowej nie tylko z kurzu, brudu, smug i osadów wapiennych, ale także dzięki strumieniowi wody pod wysokim ciśnieniem usunie zanieczyszczenia ze spoin wraz z mchem.
Niektóre urządzenia są wyposażone tylko w proste dysze, inne mają dodatkowe nasadki i szczotki. Wystawienie kostki brukowej na działanie wody pod ciśnieniem wraz z ruchomą końcówką czyszczącą pozwoli osiągnąć podwójny efekt mycia. Używając myjki ciśnieniowej do czyszczenia kostki brukowej, nie należy zapominać, że może to doprowadzić do usunięcia piasku, który wypełnia i stabilizuje poszczególne elementy podjazdu. Jeśli dojdzie do wypłukania piasku między kostką brukową, po oczyszczeniu należy go uzupełnić.
Preparaty myjąco-impregnujące do wyczyszczenia kostki brukowej
Uporczywe plamy z kostki brukowej można usunąć za pomocą chemicznych środków czyszczących. Istnieją produkty przeznaczone specjalnie do czyszczenia kostki brukowej i są w stanie poradzić sobie nawet ze śladami oleju samochodowego i innymi tłustymi plamami, które nie zejdą z płytek po użyciu zwykłych detergentów. Warto poszukać środka czyszczącego, który dodatkowo podkreśli strukturę powierzchni, produkt, który przywróci naturalny kolor kostce brukowej lub nada jej głębszy odcień.
Jeśli pojawiają się problemy z usunięciem mchu i chwastów, które pokrywają nawierzchnię najlepiej zastosować środek czyszczący zawierający substancję, która je niszczy. Po oczyszczeniu kostki dobrze byłoby pokryć powierzchnię specjalnym impregnatem, który stanowi barierę przed przebarwieniami i zabrudzeniami. Dzięki tej impregnacji kostka brukowa będzie bardziej odporna na zabrudzenia i pękanie podczas mrozów. Lepiej kupować produkty pielęgnacyjne w formie sprayu lub przeznaczone do stosowania w myjkach ciśnieniowych.
Jak wyczyścić cement z kostki brukowej po ułożeniu?
Po zakończeniu prac przy układaniu ścieżek i powierzchni z kostki brukowej na ich powierzchni pozostają ślady zaprawy cementowej, które należy usunąć, gdyż wyraźnie psują wygląd powłoki. W takim przypadku czyszczenie kostek brukowych po ułożeniu należy przeprowadzić natychmiast, ponieważ mokre w deszczu resztki zaprawy mogą wnikać w pory materiału i w przyszłości pojawią się na powierzchni białe plamy. Istniejące metody czyszczenia
Metodę czyszczenia na mokro stosuje się w przypadku braku dużych zabrudzeń z zaprawy cementowej w obszarach spoin i styku kostki brukowej z krawężnikami. W takim przypadku wystarczy potraktować powierzchnię wodą z mydłem lub detergentami. Następnie 2-3 razy zlać powierzchnię strumieniem wody z węża pod wysokim ciśnieniem. Mycie roztworami z detergentami przy użyciu specjalistycznych systemów czyszczących bardzo pomaga.
Czyszczenie mechaniczne
Decydując się na najlepszy sposób czyszczenia kostki brukowej z cementu poprzez czyszczenie mechaniczne, można zdecydować się na następujące narzędzia: skrobaczki, kielnie, metalowe szczotki druciane, dłuta, papier ścierny, piasek, wiertarka elektryczna. Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej jest wskazane w przypadku dużych plam i zacieków na powierzchni. Podczas rozdrabniania cementu dłutem uderzenia młotkiem nie powinny być zbyt silne, ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia.
Po usunięciu dużych plam powierzchnię wygładza się szczotką drucianą lub papierem ściernym. Obróbkę powierzchni ścierniwami należy wykonywać w różnych kierunkach, aby uniknąć dużych zarysowań. Można zmechanizować proces czyszczenia za pomocą wiertarki elektrycznej lub szlifierki, instalując na nich odpowiednie narzędzie do ściągania izolacji lub szlifowania. Podczas pracy należy przesuwać elektronarzędzie ruchem okrężnym, nie dociskając go zbyt mocno do powierzchni. Po oczyszczeniu mechanicznym nawierzchnię należy dokładnie spłukać wodą 2-3 razy. W takim przypadku wskazane jest pierwsze umycie wodą z mydłem lub użycie detergentów. Późniejsze płukanie powinno odbywać się z węża pod silnym ciśnieniem wody.