Kontenery chłodnicze to magazyny chłodnicze specjalnie zaprojektowane do przechowywania świeżych i mrożonych towarów w różnych temperaturach i klimatach. Do takich towarów należą: mięso i przetwory mięsne, ryby, nabiał, lody, owoce, warzywa, kwiaty, karma dla zwierząt, perfumy, farmaceutyki i niektóre chemikalia.
Sprzęt chłodniczy znajduje się wewnątrz samego kontenera, a sposób jego dostawy uzależniony jest od rodzaju zastosowanego transportu. Na statkach oceanicznych odpowiadają za to sieci pokładowe, a w pociągach kolejowych – na generatorach diesla i na platformach samochodowych – urządzenie jest instalowane. Kontrola temperatury całej trasy odbywa się za pomocą specjalnych czujników umieszczonych na zewnątrz konstrukcji. Kontenery zasilane są z sieci. Dodatkowo kontenery chłodnicze mogą być wyposażone w generatory diesla do wytwarzania energii elektrycznej podczas transportu kontenerowego.
Zalety kontenerów chłodniczych
Z roku na rok kontenery chłodnicze zyskują coraz większą uwagę klientów na całym świecie, ponieważ:
- Są zarówno metodą przechowywania, jak i transportu.
- Dostajesz: zamrażarkę, chłodnię i warunki szklarniowe.
- Do działania nie wymagają specjalnej wiedzy.
- Przystępne dla każdego, mają ogromny zakres cenowy.
- Wygodny, niezawodny i ekonomiczny.
- Wymiary kontenerów chłodniczych
- Kontenery chłodnicze 20’RF – 6m, 40’RF – 12m, 40’RFHC – 12m
Wewnętrzna objętość solidnego 20-stopowego kontenera chłodniczego wynosi około 28m3, 40-stopowego kontenera chłodniczego ma wewnętrzną objętość 59m3, a 40’HC ma wewnętrzną objętość 67m3. Dolna płyta kontenera wykonana jest z aluminiowego profilu teowego, a ściana wewnętrzna ze stali nierdzewnej. Kontener wyposażony jest w podwójne drzwi. Puste i załadowane kontenery można podnosić i przenosić za pomocą specjalnych ładowarek lub dźwigów. Na podstawie wysokości i szerokości rozróżnia się główne typy kontenerów: Dry Cube lub DC (standard), High Cube lub HC (wysoki) oraz Pallet Wide (szeroki). Jednocześnie kontenery chłodnicze charakteryzują się mobilnością, oszczędnością, wygodą użytkowania i niezawodnością działania.
Zobacz koniecznie:
Przygotowanie sprzedaży kontenerów chłodniczych
Wszystkie kontenery chłodnicze muszą być konserwowane i diagnozowane przed sprzedażą, co obejmuje następującą listę kontrolną:
-
-
- Sprawdź pojemnik chłodniczy pod kątem uszkodzeń.
- Sprawdź stan górnych i dolnych podłużnic.
- Sprawdź stan górnej i dolnej części pojemnika.
- Sprawdź stan drzwi.
- Kontrola wewnętrzna.
- Inspekcja chillerów.
- Testy szczelności freonu i oleju.
- Sprawdź części elektryczne, przewody zasilające i wtyczki.
- Sprawdź połączenia do zacisków, przełączników i bezpieczników.
- Przegląd rozruszników i przekaźników.
- Mechanizm przejścia fazowego.
- prędkość wentylatora.
- poziom hałasu i wibracji.
- Kolor lampek sygnalizacyjnych i freonowy wskaźnik wilgotności.
- Poziom oleju w sprężarce.
- Opłaty chłodnicze.
- Ciśnienie freonu.
- Sprężarka, wentylator skraplacza, wysoka/niska prędkość parownika, pobór prądu grzałki.
-
Firmy dostarczające kontenery chłodnicze świadczą usługi w następujących obszarach:
-
-
- Sprzedaż kontenerów chłodniczych wszystkich typów, rozmiarów i modeli.
- Diagnostyka, naprawa i serwis kontenerów chłodniczych.
- Sprzedaż części zamiennych do kontenerów chłodniczych.
- Eksperci zawsze chętnie służą pomocą i fachową poradą.
-
Wstępna kontrola sprzętu
Jednym z głównych zadań w obsłudze ładunków chłodniczych jest zapewnienie jak najsprawniejszej obsługi i doboru sprzętu zgodnie z wymaganiami klienta. Firmy handlowe lub leasingowe zawsze dokonują dokładnej kontroli każdego kontenera przed wysyłką.
Procedury walidacji obejmują:
-
-
- Wyczyść, aby usunąć brud i zapachy.
- Kontenery kontrolne spełniają wymagania dotyczące transportu żywności.
- Sprawdź, czy urządzenie jest zgodne ze standardami branżowymi.
- Sprawdź, czy temperatura pojemnika odpowiada deklarowanej temperaturze.
-
Po zakończeniu kontroli na kontenerze zostanie umieszczona tabliczka znamionowa z datą, godziną i nazwiskiem odpowiedzialnego pracownika. Oznacza to, że otrzymujesz sprzęt odpowiedniej jakości, który utrzyma Cię w określonej temperaturze.
Polecamy także:
Zastosowanie kontenerów chłodniczych
Kontenery chłodnie produkowane są w standardowych rozmiarach – 20, 40 i 45 stóp. Dzięki temu można je wykorzystać do przewozu ładunków o dowolnej objętości i wadze. Aby uprościć instalację i obsługę kontenera, w projekcie uwzględniono mocowania górne i dolne. Są skonfigurowane do montażu w każdym rodzaju transportu: drogowym, kolejowym, morskim. Kontener chłodniczy wyposażony jest w niezawodny system zamykania, który zapewnia bezpieczeństwo ładunku na każdej trasie. Działalność nie ogranicza się do branży transportu ładunków.
Wielu traderów używa pojemników o stałym formacie. Kontenery – gotowe zamrażarki, funkcjonalne grzejniki lub chłodziarki do przechowywania produktów. Po zakupie lub wynajęciu kontenera można go od razu oddać do użytku. W razie potrzeby wykończ zewnętrzne części konstrukcji dowolnymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Pozwala to na umieszczenie kontenerów chłodniczych poza dowolnym obszarem przy minimalnych kosztach i w możliwie najkrótszych odstępach czasu.