Ciepło, cieplej, gorąco – letnie dni wymagają chłodzenia, na przykład w postaci wentylatorów i klimatyzatorów. Klimatyzacja dla domu – co musisz wiedzieć? Jaka klimatyzacja dla domu jest odpowiednia? Czym różnią się klimatyzatory i jak je unowocześniać?
Wybór klimatyzatora
Podczas próby zakupu klimatyzatora online trudno jest wybrać odpowiedni. Wybór jest ogromny, a urządzenia, mimo działania na innych zasadach, oferują podobne korzyści: chłodne powietrze we własnych czterech ścianach. Myśląc o klimatyzacji dla domu warto rozważyć następujące rozwiązania:
Klimatyzatory przenośne
Zalety: Urządzenia, zwane też klimatyzatorami wolnostojącymi monoblokowymi, można umieścić dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Są stosunkowo tanie, a do ich uruchomienia nie jest potrzebna fachowa wiedza. Nie ma przeszkód, by używać ich w wynajmowanych powierzchniach: gorące powietrze odprowadzane jest przez rurę wyrzutową.
Wady: Takie klimatyzatory są głośne: nie nadają się ani do sypialni, ani do przestrzeni do pracy. Podczas chłodzenia powstaje woda i pojemnik z nią trzeba regularnie opróżniać. Przenośne klimatyzatory zużywają także dużo energii.
Klimatyzatory przenośne przemysłowe
To takie, które posiadają jednostkę umieszczoną na zewnątrz pomieszczenia.
Zalety: Taki sprzęt chłodzi szybko i wydajnie. Zużywają znacznie mniej prądu niż monoblokowe, są od nich również cichsze, ponieważ ich część znajduje się poza domem.
Wady: Złożoną instalację może wykonać tylko profesjonalista. To podnosi i tak wysokie koszty, wynikające z samej ceny urządzenia. Na instalację części zewnętrznej w wielu przypadkach wymagane jest pozwolenie.
Wentylatory
Zalety: Szybki i tani sposób na przyjemniejszy klimat w pomieszczeniu. Ze względu na bogatą ofertę na rynku łatwo znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie model spośród podłogowych, wiszących czy sufitowych.
Wady: Wentylatory nie dają takiego efektu jak klimatyzacja dla domu. Cyrkulacja powietrza daje uczucie przyjemnego odświeżenia, ale nie chłodzi powietrza.
Klimatyzacja dla domu- co jest najważniejsze?
Właściwości systemu klimatyzacji zależą od tego, gdzie jest ona montowana. Pytania, które trzeba sobie zadać przed zakupem klimatyzatora to:
- Jak duże jest pomieszczenie?
- Jak długo potrzebna jest włączona klimatyzacja?
- Jak głośny może być system klimatyzacyjny?
Wydajność urządzenia musi odpowiadać wielkości powierzchni, która ma być chłodzona. Małe urządzenie nie podoła chłodzeniu całego domu, ale może być używane selektywnie w pokojach. Większe natomiast zużywają znacznie więcej energii. Profesjonalnym doborem może się zająć profesjonalna firma, ale przyjmuje się jako podstawową zasadę: do prywatnego użytku 60 Watów na metr kwadratowy. Oznacza to, że pokój o powierzchni 30 m2 wymaga urządzenia o mocy 1800 Watów. Jeśli nie ma odpowiedniego modelu, wybiera się następny większy, w tym przypadku 2,1kW lub 2,5kW. Wybierając klimatyzator warto kupić taki, którego klasa energetyczna to co najmniej A do A+++. To wystarczy dla kogoś, kto korzysta z klimatyzatora kilka dni w roku. Myśląc ekologicznie należy stosować przyjazne środowisku chłodziwa. Jeśli chłodzona ma być sypialnia lub biuro warto, by klimatyzator miał funkcję timera i był cichy. Dla orientacji: 60 decybeli odpowiada mniej więcej hałasowi maszyny do szycia.
Nie tylko na lato
Mało kto pamięta, że klimatyzacja dla domu może mieć też odwrotną funkcję- grzewczą. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w okresie przejściowym, kiedy włączenie systemu grzewczego nie jest jeszcze opłacalne. Klimatyzator pokojowy chłodząco- grzejący nie zużywa znacząco więcej energii. Działa poprzez odwrócenie obiegu: parownik oddaje ciepło, a skraplacz wydziela na zewnątrz chłód.
ABC klimatyzacji
Systemy klimatyzacyjne sprawiają, że pobyt latem w zamkniętych pomieszczeniach jest znośny, niesie za sobą jednak pokusę ustawienia zbyt niskiej temperatury. To z kolei grozi przeziębieniem czy chorobami górnych dróg oddechowych z powodu dużej różnicy temperatur. Klimatyzatory należy ustawiać tak, by ta różnica między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym wynosiła maksymalnie 6-7 stopni. Ponadto pomieszczenie powinno być dokładnie wentylowane rano, by zastąpić zużyte powietrze świeżym. Idealna temperatura do pracy wynosi 20-22 stopnie. Poza klimatyzatorem warto zainstalować roletę czy markizę, chroniącą przed słońcem.
Systemy klimatyzacyjne bardzo wysuszają powietrze, zatem także błony śluzowe nosa i oczu. To podnosi ryzyko infekcji bakteryjnych. W klimatyzowanych pomieszczeniach trzeba pić dużo płynów, a szczególnie wrażliwe osoby powinny stosować krople do oczu i nosa, łagodzące dolegliwości.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Na rynku istnieje tak bogaty wybór urządzeń chłodzących, że każdy, kto szuka sprzętu do stworzenia klimatyzacji dla domu, znajdzie coś odpowiedniego. Pozostaje pytanie, jak wiele można zapłacić za komfortowy klimat. Krótkie orzeźwienie zapewni wentylator, który jednak nie obniży temperatury powietrza. Przy ekstremalnym upale sprawdzi się tylko profesjonalny klimatyzator. Dla osób wynajmujących dom najlepsze będzie urządzenie mobilne. Z drugiej strony dla właściciela domu wartością dodaną może być klimatyzacja założona na stałe.