Leczenie odcisków oraz badanie podoskopowe stóp to tylko niektóre z powodów, dla których odwiedzamy gabinety podologiczne. Nie ma się temu co dziwić, bo dbałość o stan swoich stóp jest niezwykle ważna. Bez tego mogą doskwierać nam poważne dolegliwości bólowe. Trzeba pamiętać, że problemów związanych ze stanem stóp może być bardzo wiele. Warto zatem mieć świadomość tego, z czym właściwie wiąże się terapia podologiczna. Trzeba także mieć świadomość tego, na czym polega badanie podologiczne. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy konsultacja u podologa jest nam w ogóle przydatna czy też nie. Jaka myjka ultradźwiękowa w gabinecie podologicznym?
Jak wybrać dobry gabinet?
Jeżeli decydujemy się udać do centrum podologii, musimy mieć świadomość tego, jak wybrać dobry gabinet. Na pewno doskonale byłoby zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych centrów lub specjalistów. Im więcej pozytywnych opinii na temat danego centrum lub specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni. Nie wolno jednak zapominać o tym, jak ważne jest pierwsze dobre wrażenie. Warto więc udać się na konsultację, podczas której będziemy mogli ocenić, czy ufamy danemu specjaliście czy też nie. Jeżeli nie, nie pozostaje nam nic innego jak dalsze poszukiwania. Wskazane będzie również przejrzenie stron internetowych poszczególnych gabinetów. Znajdziemy tam ważne informacje dotyczące tego, jaki jest zakres usług świadczony przez dany gabinet. Ponadto, dzięki stronie internetowej będziemy mogli zapoznać się z cennikami. Dla wielu osób ważne jest bowiem to, aby korzystanie z usług gabinetu podologii było opłacalne. Nie należy kierować się jedynie niską ceną. Cena zawsze powinna być współmierna do jakości usługi.
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
Zanim udamy się do gabinetu podologii, warto dowiedzieć się, jak przebiega wizyta w gabinecie podologicznym. Najpierw będziemy musieli zgodzić się na zebranie wywiadu. Specjalista podologii będzie zadawał nam pytania, dzięki którym możliwe będzie postawienie diagnozy. Najważniejszą rolę w diagnostyce odgrywa jednak badanie stóp. Bez niego niemożliwe byłoby przeprowadzenie diagnostyki. Wiele osób obawia się badania stóp. Polega ono jednak przede wszystkim na ich oglądaniu i jest całkowicie bezbolesne. Każdy pacjent przed badaniem będzie mógł odświeżyć swoje stopy. Dzięki temu możliwe będzie komfortowe badanie. Po wykonaniu badania, specjalista informuje nas o stanie naszych stóp. Zaproponuje nam również możliwe zabiegi lecznicze. Poinstruuje również w kwestii tego, co powinniśmy robić w domu, aby cieszyć się zdrowymi stopami. Jeżeli konieczne będzie usunięcie odcisków na stopach, na pewno zostaniemy o tym poinformowani. Ważne jest to, aby podczas wizyty na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości związane z ewentualnym leczeniem.
Jakie schorzenia stóp i paznokci można leczyć?
Podologia zajmuje się naprawdę kompleksową diagnostyką problemów związanych ze stopami oraz z paznokciami. Dzięki doświadczonemu podologowi możliwe jest jednak nie tylko terapia odcisków, z którymi boryka się naprawdę mnóstwo osób. Podolog może nam również pomóc w terapii nadmiernej potliwości stóp. Jest to niestety dość częsty problem, zarówno u młodych, jak i u nieco starszych osób. Bardzo nieprzyjemne dolegliwości są również powodowane wrastaniem paznokci. Na szczęście możliwe jest założenie klamry przeciw wrastającym paznokciom, która może pomóc rozwiązać problem. Oczywiście należy wspomnieć także o tym, jak ważne jest leczenie grzybicy paznokci. Jest to wyjątkowo uciążliwa choroba z tendencją do częstego nawracania.
Jakiego rodzaju myjki wykorzystywane są w gabinecie podologicznym?
Podczas leczenia czy diagnozowania chorób stóp i paznokci, podolodzy korzystają ze specjalnego sprzętu. Jednym z urządzeń jest myjka ultradźwiękowa. Nie każdy jednak wie czym ona jest i jakie ma spełnić zadanie. Okazuje się, że urządzenie to bywa określane mianem wanienki ultradźwiękowej. Jej działanie opiera się na przenoszeniu fal oraz na tworzeniu tak zwanych mikropęcherzyków. Dzięki temu możliwe staje się usunięcie wszelkich zabrudzeń. Warto dowiedzieć się czy myjka używana w gabinecie ultradźwiękowym jest myjką wysokiej jakości. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy dany gabinet jest dobrze wyposażony, poprośmy o certyfikaty urządzeń. Należy także mieć świadomość tego, że efekty leczenia nie pojawią się od razu. Oczywiście pewne rezultaty można dostrzec już po pierwszej wizycie. Jeżeli problem nie jest bardzo poważny, być może wystarczy kilka takich wizyt. Jeśli jednak mamy poważne kłopoty ze zdrowiem stóp, przygotujmy się nawet na kilkanaście wizyt i na serię zabiegów. Wskazana jest cierpliwość. W większości przypadków zadowalające efekty są jednak widoczne po kilku tygodniach leczenia. Niezmiernie istotne jest to, aby przestrzegać wszelkich zaleceń podologa. Mogą one dotyczyć stosowania specjalistycznych preparatów. Warto byłoby zdecydować się na zakup kremów, maści czy akcesoriów do pielęgnacji paznokci. Kluczem jest także poddawanie się okresowym kontrolom w gabinecie podologicznym.