Jak zdobyć pieniądze na plac zabaw w swojej okolicy? Mieszkańcy często muszą walczyć sami o dostęp do placu zabaw dla swoich dzieci. Czasami pomagają im w tym dyrektorzy placówek oświaty lub ośrodków kultury. Schemat w każdym przypadku wygląda jednak w miarę podobnie. Chodzi o dość znaczne sumy dochodzące do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jakie są możliwości uzyskania tak dużych sum pieniędzy?
Źródła dofinansowań
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku placów zabaw są środki unijne. Istnieją jednak alternatywy w postaci corocznych budżetów obywatelskich lub grantów konkretnych fundacji korporacyjnych. Najtrudniejsze w takich przypadkach jest znalezienie właściwego naboru wniosków albo konkursu dotacyjnego. Często są one zapychane tysiącami mniej istotnych zgłoszeń. Na szczęście place zabaw stoją zwykle wysoko w hierarchii naboru i bardzo często są pozytywnie rozpatrywane. Niezależnie od tego czy należą do przedszkola lub szkoły. Mogą być umiejscowione na placu przy bloku.
Istnieje zatem mnóstwo ewentualnych źródeł dofinansowania. Trzeba jednak wybrać najciekawszy nabór, w którym jest największa szansa na sukces. Czasami trzeba się naprawdę naszukać. Potrzeba inwestycyjna (w tym przypadku utworzenie placu zabaw) musi dotyczyć projektu, który spełnia konkretne kryteria. Czasami wyszukanie takiej oferty to kwestia kilku godzin.
Jak znaleźć najlepszą ofertę?
Założenia licznych programów europejskich czy regionalnych lubią się szybko zmieniać. Czasami coś jest dofinansowane, żeby z czasem być przez urzędy całkowicie pomijane. Najlepiej zbadać wszystkie programy jednocześnie i sprawdzić, gdzie place zabaw mają największe szanse na sukces. Najlepiej, gdy są wymienione w takim programie bezpośrednio jako osobny punkt. Nie trzeba czytać jednak wszystkich programów od deski do deski. Istnieje mnóstwo informacji na stronach internetowych, które skrótowo omawiają założenia programów.
Jak powinien wyglądać wniosek?
Żeby przystąpić do naboru wniosków danego programu, trzeba sporządzić wniosek. Najlepiej napisać go w kreatywny sposób, żeby wyróżniał się na tle innych. Komisja być może będzie musiała dokonać wyboru: jeden plac zabaw lub drugi. O ewentualnym wyborze może zadecydować dobrze napisany wniosek. Warto napisać, dlaczego akurat nasza dzielnica lub okolice naszego przedszkola potrzebują tak bardzo tego placu. We wniosku trzeba też zamieścić sporo informacji dodatkowych. Czy chodzi o nowy plac czy modernizację starego? Jakie są jego wymiary? Kto jest właścicielem działki?
Zobacz także:
Warto zamieścić też informacje o tym, jakie atrakcje są przewidziane na placu. Nie należy zbytnio przesadzać, bo dofinansowanie mogą otrzymać dwa mniejsze place, zamiast jednego dużego. Bardzo przydatna może być informacja o celach i działaniach edukacyjnych, które będą realizowane dzięki placowi zabaw. Można napisać o rozwoju fizycznym dzieci, spędzaniu dużej ilości czasu na świeżym powietrzu lub częstszych spotkaniach z rówieśnikami.
Fundusze europejskie
Jednym z najczęstszych źródeł dofinansowań są Fundusze Europejskie. Przeznaczają one dużą część swoich środków na tak zwaną działalność edukacyjno-wychowawczą. Należy do niej nie tylko wyposażenie szkół, ale też place zabaw właśnie. Trzeba dobrać sobie odpowiedni projekt europejski, który pokryje całą lub choć częściową budowę atrakcji dla dzieci. Można je znaleźć w wyszukiwarkach na specjalnej stronie internetowej poświęconej wyłącznie dofinansowaniom.
Istnieją też specjalne punkty informacyjne funduszy europejskich. Ich lokalizacja również podana jest na stronie. Uzyskamy tam dużo bardziej szczegółowe informacje, które mogą odnosić się wyłącznie do placów zabaw. Pracownik takiego punktu może nam podać różnice pomiędzy różnymi programami i dobrać tę najlepszą ze względu na szanse uzyskania pieniędzy.
Fundusze krajowe, regionalne i korporacyjne
Jeżeli nie uda nam się z funduszami europejskimi można spróbować alternatyw. Istnieje mnóstwo programów, które mogą odbywać się w naszym najbliższym regionie. Przykładowo każde województwo organizuje fundusze regionalne. Wiele z programów zawiera specjalne punkty mówiące wprost o placach zabaw. Mowa tu o modernizacji, stworzeniu lub przebudowie takiego obiektu. Warto dowiedzieć się jaka jednostka samorządowa organizuje takie nabory. Może być to powiat lub gmina. Czasami takie fundusze współpracują bezpośrednio z Unią Europejską.
Specjalne fundusze udostępniają też gminy oraz miasta. Czasami wynikają one z nadwyżek, jakie generuje budżet danej administracji. Pieniądze często przeznaczane są wtedy na rozwój infrastruktury rekreacyjnej. Mile widziane jest też wsparcie dydaktyczne dla placówek związanych z oświatą. O dofinansowanie placu zabaw bardzo łatwo poprzez tak zwany fundusz sołecki, który ma poprawiać jakość życia mieszkańców danej gminy.
Jeżeli zawodzą wszelkie sposoby podane wyżej – warto zwrócić się do korporacji. Coraz więcej firm w Polsce angażuje się w tak zwane akcje CRS. Są one związane ze społeczną odpowiedzialnością za biznes. Część środków bardzo często idzie na place zabaw. Korporacje coraz częściej angażują się w różnego rodzaju fundacje, które wspierają rozwój najmłodszych. Warto zainteresować się takimi akcjami jak Fundacje Aviva, PZU czy PERN.