Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Alkoholizm, podobnie jak wszystkie uzależnienia, objawia się stopniowo. Trudno zatem rozpoznać początkowe symptomy, a osoby uzależnione często pozostają w sferze zaprzeczeń i iluzji. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Czy można rozpoznać uzależnienie od alkoholu zależy od fazy, w której chory się znajduje. W każdej z nich symptomy są nieco inne, a z czasem się pogłębiają. Rozpoznanie problemu wymaga ogromnej samoświadomości i odrzucenia złudzeń. To trudna decyzja przyznania się przed samym sobą i uznania problemu, który wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również życie społeczne czy zawodowe.
Jakie są objawy w pierwszej fazie uzależnienia?
Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że istnieją cztery fazy przebiegu choroby alkoholowej, które nasilają się wraz z pogłębianiem uzależnienia. Faza wstępna, prealkoholowa, to przede wszystkim objawy psychologiczne, które dla świadków są niemal niezauważalne. Osoba uzależniona sięga wtedy po alkohol przede wszystkim na imprezach i uroczystościach. Podobnie jak osoby, które piją okazjonalnie. Różnica między nimi polega jednak na podejściu do picia. Dla alkoholika ma ono charakter rozluźniający. Pomaga się odprężyć i zrelaksować. Często to również remedium na poprawę humoru czy pokonanie nieśmiałości. Często, nawet nieświadomie, osoby uzależnione prowokują sytuacje, w których mogą się napić.
Jakie są objawy w drugiej fazie uzależnienia?
Drugą fazą uzależnienia jest faza ostrzegawcza, kiedy objawy alkoholizmu nabierają na sile. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu w tej fazie? W tym czasie mogą występować luki pamięciowe lub tzw. „urwanie filmu” po wypiciu większej dawki alkoholu. Ponadto u osób, które znajdują się w tej fazie można zaobserwować:
– potrzebę picia potajemnie i w samotności, także żeby przygotować się przed imprezą,
– tendencję do przyspieszania tempa picia np. w trakcie imprezy,
– widoczną zmianę zachowania po spożyciu alkoholu.
Mogą pojawić się też wtedy wyrzuty sumienia związane z piciem. Alkoholik nie uświadamia sobie jednak problemu, z którym się mierzy.
Jakie są objawy w trzeciej fazie uzależnienia?
Trzecia faza uzależnienia to faza krytyczna, kiedy uzależnienie staje się już widocznym problemem. Zwykle osoba pijąca traci już kontrolę nad ilością i sposobem spożywania alkoholu. Zwykle do chorego dociera już, że pice jest uzależnieniem. W związku z tym staje się on szczególnie wrażliwy na tematy tego dotyczące. Na krytyczne uwagi może reagować agresją, a ponadto stara się udowodnić, że problem go jednak nie dotyczy. Z tego powodu pojawiają się krótkie okresy abstynencji, które zawsze kończą się nawrotami. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu w fazie krytycznej? Pojawia się tutaj podporządkowanie życia alkoholowi, biologiczne symptomy odstawienia, a także zaniedbywanie innych sfer życia: pracy, rodziny i życia towarzyskiego.
Jakie są objawy w czwartej fazie uzależnienia?
Faza przewlekła jest ostatnim etapem alkoholizmu. Na tym etapie picie staje się sensem życia. Osoba uzależniona nie może powstrzymać się od kolejnej dawki alkoholu. Nie ma znaczenia ani rodzaj trunku, ani pora dnia. Spożywanie alkoholu ma tutaj poważne odzwierciedlenie w stanie zdrowia, zmniejsza sprawność intelektualną i ruchową, powoduje bóle głowy i wymioty.
Na co zwracać uwagę, poszukując objawów alkoholizmu?
Objawy alkoholizmu można stwierdzić na podstawie dokładnej obserwacji zachowań osoby uzależnionej. Choć dokonuje ich przede wszystkim psychiatra czy terapeuta, warto też zasygnalizować takie obserwacje w gronie bliskich znajomych. Specyficzne symptomy można też stwierdzić, nie znając dobrze osoby uzależnionej, należą do nich:
– zwiększona tolerancja na alkohol,
– powracające stany depresyjne,
– głód alkoholowy, który objawia się np. fizycznymi efektami odstawienia,
– utartą kontroli nad spożywaną ilością,
– koncentracją na piciu, zaniedbywaniu innych dziedzin życia.
Znaczący może być również wygląd osoby, którą podejrzewamy o alkoholizm. Alkoholicy często cierpią na odwodnienie, co powoduje, że ich skóra staje się poszarzała i szybciej pojawiają się zmarszczki. Charakterystyczne są także obrzęki i zaczerwienienia twarzy, co jest wywołane przez rozszerzone naczynia krwionośne.
Polecamy również:
- wszywka alkoholowa esperal w Poznaniu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/
Alkohol a inne uzależnienia – jak pomóc?
Niezależnie od rodzaju substancji uzależniającej, każda z nich jest destrukcyjna dla organizmu. Każda z nich ma nieco inne symptomy związane z uzależnieniem- zarówno na poziomie uzależnienia biologicznego, jak i behawioralnego. Osoba uzależniona często może mieć problem z określeniem swojego stanu, dlatego niezwykle pomocne są osoby bliskie, które pomogą jej nazwać problem. W związku z tym niepokojące zawsze jest, gdy bliska nam osoba zaniedbuje swój wygląd, zmienia diametralnie zachowanie i zaniedbuje ważne dla niej aspekty życia. Znaczące są również próby ukrycia spożywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Taki obraz może wskazywać na problemy z uzależnieniem, dlatego warto zakomunikować jej takie obserwacje. Pomocne może być również wskazanie miejsca, w którym uzależnienie można leczyć.