Cięcie płytek jest koniecznością, gdyż bardzo trudno jest dobrać idealnie ich rozmiar do ścian czy podłóg, aby nie trzeba było ich dopasowywać. Miękką glazurę można bez problemu przeciąć nożem szklarskim i złamać, aczkolwiek twardy gres czy terakota są trudniejsze w obróbce. Jak przyciąć płytki ceramiczne? Do cięcia takich płytek stosuje się zazwyczaj specjalną maszynkę czy przecinarkę. Płytki ceramiczne możemy przyciąć samodzielnie, czy też zdecydować się na usługę profesjonalistów.
Płytki ceramiczne – popularne rodzaje
- płytki z gresu
- płytki glazurowane
- płytki terakotowe
Wszystkie te tworzywa różnią się od siebie i należy je inaczej traktować, w innym razie może dojść do uszkodzenia płytek. Jeśli nie mamy zbytniego doświadczenia w cięciu płytek, możemy wyposażyć się w parę zapasowych sztuk.
Zobacz również:
- outlet płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl
- płytki uniwersalne do łazienki https://ceramixplytki.pl/12-uniwersalne
- płytki ceramiczne zewnętrzne https://ceramixplytki.pl/2-wszystkie
Czym możemy ciąć płytki?
Płytki ceramiczne możemy ciąć przy pomocy różnych narzędzi takich jak:
- ręczna przecinarka do płytek
- szczypce glazurnicze
- nóż szklarski
- pilnik wolframowy
- elektryczne przecinarki do płytek
- piły z tarczą diamentową
- maszyny stołowe
- szlifierka kątowa z tarczą diamentową
- piła kabłąkowa
Istotny jest przede wszystkim dobór odpowiednich tarcz, które muszą być dostosowane do parametrów ciętych płytek. Korzystanie z właściwych narzędzi jest bardzo ważne, dzięki nim zmniejszy się ryzyko błędów, jakie możemy popełnić, a nasz narzędzia szybko się nie zepsują.
Cięcie płytek ceramicznych
Do cięcia glazury przyda nam się nie tylko doświadczenie, ale także duża precyzja. Nieodpowiednie wykonywanie tej czynności, doprowadzi do powstania uszczerbków na płytkach. Mogą one również zostać całkowicie zniszczone i nie nadawać się do użycia. Do usunięcia niewielkich nierówności na brzegach wykorzystamy szlifowanie, którego dokonamy przy pomocy szlifierki kątowej. Co ważne, musimy pamiętać o założeniu tarczy diamentowej, która jest świetnym rozwiązaniem do dużych oraz twardych kafelków. W trakcie układania płytek ceramicznych nie tylko musimy poradzić sobie z ich cięciem, ale także fazowaniem. Fazowanie jest to przycinanie krawędzi pod kątem 45 stopni, niezbędne w trakcie układania płytek w narożnikach. Do takiej obróbki potrzebne nam będą specjalne tarcze do szlifierki. Fazowanie jest czynnością niezwykle precyzyjną, potrzebujemy do niej wysokiej jakości sprzętu. Jeśli obawiamy się tej czynności albo nie mamy niezbędnych urządzeń, możemy zawsze wynająć fachowca.
W jaki sposób przyciąć płytki ceramiczne?
Prostą techniką cięcia płytek ceramicznych jest wykonane z ich wierzchnich stron płytkiego nacięcia, przy pomocy noża szklarskiego. Pod spód podkładamy wiertło albo kawałek drutu, po czym szybko naciskamy z góry. Płytka wówczas powinna przełamać się na dwa takie same kawałki. Do przycinania płytek polecane są również noże szklarskie wraz ze specjalnymi szczypcami. Na samym początku robimy w płytce nacięcie nożem, a potem szczypcami przełamujemy płytkę na pół. Jeśli się ona nie przełamie równo, wówczas przy użyciu szczypiec odłamujemy nieodcięty element. Do przycinania wąskich pasków (2-3 cm) sprawdzi się świetnie gilotyna glazurnicza. W przypadku kiedy brzeg płytki ceramicznej postrzępi się, wygładzimy go szlifierką kątową albo tak zwanym kamieniem szlifierskim. Sprawdzi się w tym także szlifierka elektryczna. Jednakże użycie ręcznej szlifierki kątowej wymaga od nas niezwykłej precyzji i wprawy. Jakikolwiek niekontrolowany ruch ręki, może prowadzić do krzywego przycięcia. Cięcie szlifierką „na sucho” jest oprócz tego czynnością powodująca spore zapylenie pomieszczenia. Decydując się na cięcie szlifierką, płytkę umieśćmy w imadle stołowym, dzięki czemu łatwiej nam będzie ją przyciąć.
Jak wiercić otwory w płytkach?
Po przycięciu i przyklejeniu płytek może okazać się, że potrzebujemy w nich wyciąć dodatkowe otwory. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim możemy to wykonać dopiero po paru dniach. Najpierw zaznaczamy dokładnie miejsce na otwór. Następnie dobieramy właściwe wiertło i nakładamy je na wiertarkę. Zaczynamy wiercić na małych obrotach, udar musi być wyłączony. Jak już przejdziemy przez pierwszą, a zarazem najtwardszą warstwę, możemy wiercić na nieco wyższych obrotach. Udar możemy włączyć dopiero wtedy, kiedy przejdziemy już przez płytkę. Jeśli naszym celem jest wywiercenie sporych otworów, wówczas najlepiej zrobić to na dwa razy, najpierw korzystając z małego wiertła, a potem z większego. Otwory o sporej średnicy powinniśmy wycinać otwornicami czy też specjalną wycinarką do otworów. Otwory w kształcie półkola w krawędziach płytek ceramicznych wycinamy szczypcami, po czym gładzimy kamieniem szlifierskim. Jeśli będziemy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, nasze płytki nie pękną w trakcie robienia otworów i nie zostaną uszkodzone.
Jakich płytek nie możemy ciąć?
Nie wszystkie płytki ceramiczne możemy ciąć. Tej czynności nie wolno wykonywać w przypadku tak zwanych płytek dekoracyjnych, których forma musi pozostać nienaruszona. Ich przycięcie mogłoby doprowadzić do pogorszenia się efektu wizualnego i zaburzenia harmonii w danym pomieszczeniu. Nie tnie się płytek w specjalnym kształcie, z efektowną dekoracją.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |