Jak pozbyć się bólu przy wrastającym paznokciu? Spośród wszystkich dolegliwości podologicznych wrastający paznokieć jest zdecydowanie jedną z najbardziej uciążliwych. Nie tylko negatywnie wpływa na estetykę paznokcia i całej stopy, ale także z dużą skutecznością pozbawia chorego komfortu codziennego funkcjonowania. Co więcej, nieleczony może wiązać się z pojawieniem się ostrego stanu zapalnego i nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Skąd bierze się dolegliwość wrastających paznokci i jak skutecznie poradzić sobie z towarzyszącym jej bólem?
Wrastające paznokcie – przyczyny
Wrastający paznokieć to stosunkowo powszechny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Dolegliwość ta najczęściej wiąże się z nieprzyjemnym bólem i dyskomfortem, dlatego tak ważne jest możliwie jak najszybsze zgłoszenie się z nią do odpowiedniego specjalisty. Skąd jednak bierze się to wyjątkowo uciążliwe schorzenie? Przyczyn jego pojawienia się może być kilka. Przede wszystkim jest to noszenie zbyt ciasnego lub za małego obuwia, a także modeli wąskich, zakończonych w szpic. Regularne noszenie tego rodzaju butów powoduje długotrwały ucisk na palce, co skutkować może nadmiernym naciskiem paznokcia na wał, a w rezultacie przerwaniem ciągłości naskórka.
Pojawieniu się problemu wrastających paznokci sprzyja także nieodpowiednia, nieumiejętna pielęgnacja stóp, przede wszystkim niewłaściwe przycinanie płytki. Obcinanie paznokcia na okrągło, a także maksymalne docinanie jego długości, spowodować może jego nienaturalny rozrost, między innymi również na szerokość, w stronę wałów paznokciowych. Nie tylko jednak nadmierne przycinanie, ale również pozostawianie zbyt długich paznokci u stóp może wywołać problem ich wrastania.
Co jeszcze sprzyja pojawieniu się uciążliwej dolegliwości wrastającego paznokcia? To również wrodzone lub nabyte wady postawy i inne deformacje stóp, a także przewlekłe choroby oraz infekcje, między innymi infekcja grzybicza stóp i paznokci.
Wrastający paznokieć i stan zapalny
Wrastający paznokieć w początkowej fazie rozwoju dolegliwości nie jest jeszcze aż tak zauważalny czy odczuwalny. Pojawiają się pierwsze objawy w postaci zaczerwienienia wału paznokciowego oraz lekkiego dyskomfortu i ucisku. Dopiero na późniejszym etapie, w przypadku nieleczenia dolegliwości, może pojawić się szczególnie niepożądany stan zapalny. Pacjent nie tylko odczuwa wtedy coraz większy, nasilający się przy chodzeniu ból i dyskomfort, ale także musi borykać się z powstającymi wokół rany obrzękiem, strupami, czy ropniami.
Możliwie jak najszybsze wyleczenie stanu zapalnego przy wrastającym paznokciu jest niezwykle istotne zarówno dla komfortu, jak i zdrowia oraz bezpieczeństwa pacjenta. Jątrząca się rana stanowi bowiem otwarte wrota dla innych niebezpiecznych zakażeń. Naturalne jest również, że powoduje ona coraz bardziej uciążliwy ból, który z czasem może nawet zupełnie uniemożliwić pacjentowi przemieszczanie się.
Wrastający paznokieć – leczenie i ograniczanie bólu
Aby skutecznie poradzić sobie z problemem wrastającego paznokcia https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/wrastajace-wkrecajace-paznokcie/, konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy specjalisty podologa. W profesjonalnym gabinecie będzie on mógł wykonać szereg odpowiednich zabiegów i czynności, mających na celu wyleczenie dolegliwości, ale także wyraźne zmniejszenie bólu już na etapie prowadzenia terapii.
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia podolog musi starannie i dokładnie sprawdzić stan stopy pacjenta i ocenić stopień zaawansowania dolegliwości. Następnie wybiera on dopasowaną ścieżkę leczenia, uwzględniającą wykluczenie obecności dodatkowych infekcji, skrócenie wrastającej płytki, a także uśmierzenie bólu i przywrócenie pacjentowi komfortu codziennego funkcjonowania.
Specjalista podolog może posłużyć się jedną z kilku nowoczesnych metod leczenia wrastającego paznokcia. Pierwszą z nich jest terapia przy użyciu specjalistycznych klamer podologicznych, które skutecznie korygują kierunek wzrostu paznokcia. Kolejna metoda to tak zwana tamponada, która nie tylko skutecznie leczy dolegliwość, ale także wyraźnie uśmierza ból. Tamponada minimalizuje dolegliwości bólowe towarzyszące samemu schorzeniu i jego terapii, a także umożliwia regularne odkażanie wału, na którym pojawił się stan zapalny. Tamponada pozwala również na stałe odsączenie ewentualnego wysięku, będącego skutkiem wycięcia wrastającego paznokcia. Metoda tamponady oparta jest na użyciu specjalnego, niewielkiego opatrunku, który układa się bezpośrednio pod płytką paznokciową. Opatrunek nasączony specjalnym preparatem o właściwościach przeciwzapalnych łagodzi ból i przyspiesza gojenie się wywołanych przez stan zapalny ran.
Inne metody leczenia wrastającego paznokcia to laseroterapia oraz w szczególnie trudnych przypadkach i zaawansowanych stadiach dolegliwości – chirurgiczna korekcja.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |