Ozonowanie pomieszczeń to stosunkowo nowe zjawisko. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze firmy, które zachwalają je jako metodę ekologiczną i skuteczną. Aby dowiedzieć się, czy jest tak w rzeczywistości, warto zastanowić się na czym polega. Warto zatem poznać zasady działania ozonowania oraz procedurę wykonania. Kluczem do sukcesu jest również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które chronią osobę wykonującą procedurę, jak i wyposażenie pomieszczeń. Ile powinno trwać ozonowanie? Na czym zatem polega ozonowanie?
Z jakich etapów składa się ozonowanie?
Ozonowanie mieszkań, biur czy tapicerek samochodowych albo klimatyzacji to zabieg czyszczenia i dezynfekcji z użyciem ozonu. Składa się z czterech, kolejnych etapów. Do ich przeprowadzenia niezbędny jest strój roboczy, zwłaszcza środki ochrony osobistej. Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad instrukcji: czasu działania ozonatora, wietrzenia pomieszczenia czy czasu, kiedy można je ponownie używać.
Pierwszy etap to dokładne przygotowanie pomieszczenia do zabiegu. Pokój należy opróżnić z roślin, zwierząt, pozostawiając wyłącznie akwarium. W dalszej kolejności należy je precyzyjnie uszczelnić, zatykając wszystkie kratki wentylacyjne, szpary w drzwiach i oknach, szczeliny. Warto też wynieść na czas czyszczenia cenne dzieła sztuki i inne wartościowe przedmioty. Urządzenia elektroniczne należy owinąć folią. Ze względów bezpieczeństwa pracownicy mają specjalne maski ochronne. Czasami wykorzystuje się też namioty. Choć ozonowanie ma szereg korzystnych właściwości, to gazu nie wolno wdychać w wyższym stężeniu. Ozon ze względu na działanie utleniające postarza przedmioty, w tym również sprzęty domowe. Jeśli odpowiednio je zabezpieczymy, nie ulegną naruszeniu. Wiele osób zastanawia się, czy działanie na bakterie i grzyby powoduje również niwelowanie grzyba na ścianie. Niestety w tym wypadku ozonowanie działa objawowo. Aby pozbyć się grzyba na ścianie, należy przetrzeć miejsce środkiem grzybobójczym, a następnie wykonać ozonowanie.
Jak wyglądają działania właściwe?
Przygotowania to etap przedwstępny przed właściwym ozonowaniem. Po pierwsze generator należy ustawić wyżej niż na poziomie podłogi. Można np. użyć stołu lub krzesła- w zależności od wagi urządzenia. Zabieg zajmuje od 1,5 do 12 godzin. Jeśli chodzi o mieszkania i niewielkie pomieszczenia biurowe to zbliżony jest raczej do pierwszej wartości. Czas ozonowania ustala zawsze osoba odpowiedzialna za jego wykonanie. Wpływ ma na to kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest wielkość pomieszczenia. Oczywistym jest, że duży metraż wymaga dłuższego ozonowania. Znaczenie ma także skala zanieczyszczenia. Zaniedbany, niezamieszkały dom, w którym panuje intensywna stęchlizna wymaga nawet kilku sesji ozonowania. Na czas pracy wpływa także wydajność urządzenia. W związku z tym profesjonalna usługa będzie krótsza niż wykonana urządzeniem do domowego ozonowania. Aby uchronić się przed toksycznym działaniem ozonu, na czas trwania procedury należy opuścić pomieszczenie. Należy jednak utrzymać stałe jego natężenie. Odpowiedni poziom ozonu skraca czas trwania całej procedury. Po wyłączeniu generatora pomieszczenie należy intensywnie wietrzyć przez co najmniej pół godziny. Nie należy go jednak wykonywać bezpośrednio po zakończonej pracy, aby w pełni wykorzystać właściwości ozonu. Po wietrzeniu stężenie ozonu powinno wynosić 0,01 ppm. Taka wartość jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Aby ją sprawdzić, należy dokonać pomiaru. Wietrzenie nie jest konieczne pod warunkiem, że właściciel pomieszczenia nie chce szybko z niego korzystać. Jeśli nie zgłasza takiej potrzeby, można zaczekać aż poziom ozonu obniży się naturalnie. Zjawisko jest w pełni bezpieczne, ponieważ ozon rozpada się po prostu na cząsteczki tlenu.
Jak wykonać ozonowanie?
Przed wykonaniem ozonowania biur, warto poznać jego podstawowe zasady. Aby zwiększyć jego efektywność, pomieszczenie można podzielić, używając do tego celu folii. Każde z uzyskanych w ten sposób pomieszczeń można ozonować po kolei. Firma, która posiada więcej niż jeden generator może działać szybciej i sprawniej. Nawet dwa słabsze ozonatory będą bardziej wydajne niż jedno urządzenie. Nie wolno obawiać się zapachu ani mgły, która unosi się po zabiegu. Należą one do całkowicie naturalnych zjawisk, które znikają samoistnie. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób generator produkuje ozon. W tym celu niezbędne są promienie UV oraz wyładowania atmosferyczne. Generator sztucznie stwarza te warunki, wytwarzając w ten sposób ozon z tlenu, który po zakończonym zabiegu rozpada się do pierwotnej formy tlenu (O2).
Korzystając z ozonatora, prowadzimy w pełni zautomatyzowany proces. Co więcej, urządzenie samodzielnie sprawdza pomiar gazu w powietrzu. Jeśli zachowamy wszystkie środki bezpieczeństwa, procedura jest zatem całkowicie bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna na wielu polach. Usuwa nieprzyjemne zapachy, oczyszcza powietrza, odświeża klimatyzację. Poprawia samopoczucie i zdrowie, a także minimalizuje niebezpieczeństwo ze strony patogenów.