Nie da się ukryć, że myjnia bezdotykowa to specyficzny biznes, który wymaga od inwestora poniesienia stosunkowo dużych kosztów początkowych. Musimy je podzielić zarówno na te związane z gruntem, jak i z infrastrukturą. Jest to jednak bardzo perspektywiczna branża, która w najbliższym czasie przyniesie duże zyski. Czy cena myjni bezdotykowej zależna jest od lokalizacji? Ile wynosi koszt infrastruktury? Technologia mycia – jaki to koszt dla inwestora? Dodatkowe wyposażanie myjni – ile kosztuje? Koszty eksploatacyjne myjni – z jakimi musimy się liczyć? Ile kosztuje myjnia samochodowa samoobsługowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czy cena myjni bezdotykowej zależna jest od lokalizacji?
Przede wszystkim na początku naszej przygody z myjnią samoobsługową powinniśmy zastanowić się nad odpowiednią lokalizacją. Jeśli chodzi o działkę- możliwe jest jej kupno lub wydzierżawienie, czyli długoterminowe wynajęcie. Cena zakupu czy też dokładna wartość dzierżawy zależna jest od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość i atrakcyjność lokalizacji. Im bardziej te dwa aspekty są atrakcyjne, tym większe koszty poniesiemy. Dodatkowo ważna jest także kwestia dostępu do mediów lub do drogi publicznej. Duży wpływ mają również ogólne ceny działek w całym kraju. Niestety określenie dokładnej wartości to dość problematyczna kwestia. Największe dochody generowane są przez myjnie, które znajdują się w charakterystycznych miejscach. Przykładem może być chociażby okolica stacji paliw, centrum handlowego, osiedla mieszkaniowego. Jeśli zdecydowalibyśmy się na czterostanowiskowy grunt, wówczas konieczna okaże się wielkość wynosząca minimum 450 metrów kwadratowy. Jeśli chcielibyśmy jeszcze dodać dodatkowe urządzenia, wówczas obszar musi być stosunkowo większy.
Ile wynosi koszt infrastruktury?
Niestety sam zakup działki będzie niewystarczający. Okazuje się, że ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod myjnię samochodową. W końcu prawidłowe funkcjonowanie obiektu nie jest możliwe bez podstawowych mediów, do których zaliczyć możemy wodę, kanalizację, prąd, gaz. Oczywiście jeśli działka ma już doprowadzone media, to koszty inwestycji będą niższe. W przeciwnym wypadku będzie trzeba przyłączyć tę kwestię do naszych wydatków. Mogą się one różnić w zależności od tego, jak daleko znajduje się sieć, a także na jakie rodzaje materiałów się zdecydujemy. Dodatkowo zapłacić będziemy musieli za pozwolenie na budowę. Nie obędzie się bez specjalistycznego projektu architektoniczno-budowlanego. Koszty pozwoleń mają w praktyce niewielki udział, jednakże nie można o nich zapominać. Dodatkowo zapłacić będzie trzeba za ewentualne roboty ziemne. Ich zakres jest często niemożliwy dla przewidzenia. Niekiedy konieczne będzie przywiezienie gruntu, wykonanie zbrojeń czy też wykonanie zatoki myjącej.
Technologia mycia- jaki to koszt dla inwestora?
W skład inwestycji wchodzi jeszcze technologia mycia, która niestety również może okazać się kosztowna. Przykładowo na całkowity koszt inwestycji wpływ ma technologia mycia. Producenci każdorazowo oferują dwa rodzaje myjni. Do wyboru mamy te kontenerowe i modułowe. Oczywiście nieco tańszym rozwiązaniem jest myjnia, która ulokowana została w tzw. boxie technologicznym, czyli w specjalnym module. Zalecane są w przypadku niedużych lokalizacji. Droższa okazuje się myjnia kontenerowa, która to gwarantuje skuteczną ochronę urządzeń, dostęp do serwisu i konserwacji, możliwość wykorzystania kontenera na pomieszczenie biurowe. Ile może nas kosztować jedno stanowisko myjące? Dość problematyczne okaże się jednoznaczne wskazanie kwoty. Można jednak szacować, że cena oscyluje od 70 do 120 tysięcy złotych. Dlatego też myjnie bezdotykowe w najdroższej wersji to niekiedy koszt nawet 700 tysięcy złotych.
Zobacz również:
Dodatkowe wyposażanie myjni- ile kosztuje?
Aby myjnia samochodowa obsługowa prawidłowo funkcjonowała, ważne jest posiadanie dodatkowego wyposażeniu. Dzięki temu będziemy postrzegani jako kompleksowe centrum mycia. Myjnie możemy zaopatrzyć w dwustanowiskowy odkurzacz stacjonarny. Jego koszt oscyluje w granicach 12 tys. zł. W nieco dokładniejszej pielęgnacji nieodzowne okażą się inne programy, wśród których możemy wyróżnić: program szczotka, program aktywna piana, program opryskiwanie felg. Cena waha się wówczas od 2,5 do 20 tysięcy złotych. Nie zapominajmy o kwestiach związanych z płatnościami zbliżeniowymi. Tego typu wyposażenie wynosi od 2,5 do 3,5 tysięcy złotych. Dość powszechne są też rozmieniarki banknotów, za co musimy zapłacić około 10 tysięcy złotych.
Koszty eksploatacyjne myjni- z jakimi musimy się liczyć?
Warto pamiętać o tym, że obliczając całościowe koszty myjni bezdotykowej, należy również wziąć pod uwagę wszelkie wydatki bieżące związane bezpośrednio z eksploatacją obiektu. W tym przypadku podstawowa kwestia związana jest z mediami- ich udział w kosztach oscyluje w granicach 1/5. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę ochronę obiektu, zakup chemii i serwis.