W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój medycyny estetycznej. Potrzeba dbania o swój wygląd zewnętrzny stała się coraz bardziej widoczna. Dzięki zabiegom mającym na celu poprawę kondycji skóry i profilaktykę starzenia wiele osób zyskuje większą pewność siebie i dobre samopoczucie. Jest to więc ten rodzaj zabiegów, który pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale także na jakość życia osób korzystających z jej dobrodziejstw. Czym jest medycyna estetyczna i jak różni się od kosmetologii i chirurgii plastycznej?
Czym jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna, podobnie jak kosmetologia i chirurgia plastyczna ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia korzystających z niej osób poprzez hamowanie procesów starzenia się skóry oraz zniwelowanie defektów urody. Od pozostałych dziedzin różni się natomiast metodami, którymi się posługuje. W związku z powyższym medycynę estetyczną można by było określić jako swego rodzaju interdyscyplinarny obszar z zakresu medycyny, który zajmuje się poprawą wyglądu środkami mało inwazyjnymi. Ze względu na powiązanie z wieloma innymi dziedzinami osoby wykonujące zabiegi muszą posiadać wiedzę z zakresu obejmującego między innymi działanie składników kosmetycznych, dermatologii czy anatomii. Warto podkreślić fakt, że medycyna estetyczna wykorzystuje przede wszystkim naturalne zdolności skóry do odnowy i regeneracji.
Medycyna estetyczna a kosmetologia i chirurgia plastyczna
Jak wspomniano wyżej, medycyna estetyczna różni się od kosmetologii i chirurgii plastycznej pod względem metod, z jakich korzysta. Wszystkie z obszarów mają za zadanie ogólną poprawę wyglądu pacjenta, jednak wykonują to różnymi sposobami. W porównaniu do kosmetologii, gdzie działa się powierzchownie, w medycynie estetycznej ingerencja w strukturę skóry dopuszcza minimalne nakłucia i nacięcia, a także korzystanie z miejscowego znieczulenia i lasera. Praca na głębszych warstwach skóry pozwala na bardziej skuteczne działanie niż w przypadku kosmetologii. Z drugiej strony zabiegi medycyny estetycznej są zdecydowanie mniej inwazyjne niż procedury wykorzystywane w chirurgii plastycznej. Nie korzysta się więc tutaj ze skalpela, a dojście do siebie po zabiegu nie wymaga ani hospitalizacji, ani gojenia ran i korzystania ze szwów. W zależności od rodzaju i intensywności ingerencji osoba korzystająca z medycyny estetycznej dochodzi do siebie w ciągu kilku godzin lub dni, a do skutków ubocznych można zaliczyć jedynie zaczerwienienia, czy delikatne opuchnięcia. Cechą, która różni zabiegi z obu tych obszarów, jest również rodzaj ingerencji. O ile w medycynie estetycznej chodzi przede wszystkim o pobudzenie konkretnych procesów odnowy na poziomie komórkowym, o tyle w chirurgii plastycznej działa się na konkretnych partiach ciała np. poprzez wycięcie kawałka skóry czy wszczepienie implantów.
Kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?
Osoby decydujące się na korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej powinny mieć świadomość, że zabiegi wykonywać może tylko i wyłącznie lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu. Obecnie nie ma w Polsce specjalizacji z tego zakresu, jednakże osoba podejmująca się wykonywania tego zawodu musi posiadać dodatkowo wiedzę na temat wykorzystania urządzeń i preparatów stosowanych do wykonywania zabiegów. Tutaj też klaruje się kolejna różnica pomiędzy medycyną estetyczną i kosmetologią, w której wykonywanie zabiegów nie wymaga posiadania wykształcenia medycznego. Co ważne, lekarz powinien przed ingerencją poinformować pacjenta o możliwych komplikacjach i powikłaniach występujących po zabiegu. Oprócz tego obowiązkiem takiej osoby jest też odmowa wykonania danej procedury, jeżeli zachodzą ku temu wyraźne przesłanki. Jako przykłady przeciwwskazań do zabiegu można przedstawić trwające i nie wyleczone infekcje, ciążę czy zakażenie wirusem HIV.
Zabiegi medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna oferuje szeroki zakres zabiegów, dzięki którym możliwa jest ogólna poprawa wyglądu całego ciała. Najpopularniejsze z procedur wykorzystywanych do hamowania procesów starzenia opierają się na działaniu masaży mechanicznych, peelingów medycznych, wykorzystaniu ultradźwięków, zimna, ciepła i laserów. Niezwykle popularne jest też stosowanie wypełnień. Dzięki nim możemy zniwelować widoczność zmarszczek, wpływać na kształtowanie owalu twarzy lub powiększyć wybraną partię ciała np. usta. Do najpopularniejszych rodzajów wypełniaczy należą z bez wątpienia botoks i kwas hialuronowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zabiegi laserowego usuwania owłosienia, mikrodermabrazji czy fotoodmładzania laserowego. Z zabiegów medycyny estetycznej mogą skorzystać też osoby zmagające się z różnego rodzaju niedoskonałościami w postaci blizn, przebarwień i rozstępów. W ty wypadku działaniem lasera możemy pozbyć się uszkodzonych fragmentów tkanki, które zostaną zastąpione w procesie gojenia przez nową i gładką warstwę skóry. Oprócz tego warto widzieć, że właśnie dzięki medycynie estetycznej możliwe jest pozbycie się niechcianego tatuażu.