Co to są uzależnienia. Uzależnienie, według definicji encyklopedycznej, jest to „med. zaburzenie zdrowia, stan psychologicznej albo psychicznej i fizycznej zależności od jakiegoś psychoaktywnego środka chemicznego, przejawiający się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania tej substancji w celu uzyskania efektów jej działania lub uniknięcia przykrych objawów jej braku”. Jednak to zniewolenie może dotyczyć nie tylko środków psychoaktywnych, lecz także pozornie nieszkodliwych substancji, zachowań czy nawet innych ludzi. Uzależnienie jest granicą, która zostaje przekroczona, gdy czynność, która sprawiała nam przyjemność, staje się przymusem. Pewne jest to, że gdy już popadnie się w nałóg, bardzo ciężko jest się z niego wyzwolić, a skutki, które za sobą niesie, mogą być opłakane. Często, aby pozbyć się szkodliwych przyzwyczajeń, ludzie zmuszeni są do skierowania się po pomoc do zamkniętych ośrodków odwykowych lub psychoterapeuty.
Rodzaje uzależnień
W dzisiejszych czasach, człowiek jest w stanie uzależnić się prawie od wszystkiego. W nauce istnieją dokładne kryteria uzależnień, zarówno od substancji psychoaktywnych, jak i od uzależnień behawioralnych, które obejmują objawy takie jak odczuwanie przymusu wykonania jakiegoś działania lub spożycia substancji, upośledzenie kontroli nad zachowaniem związanym z uzależnieniem, zaprzestanie wykonywania innych czynności, które sprawiały nam przyjemność. Również poświęcanie znacznej ilości czasu na działania związane z uzależnieniem i dyskomfort, niezadowolenie związane z zaprzestaniem wykonywania danych czynności, są objawami uzależnienia.
Wyróżnia się kilka rodzajów uzależnień, takich jak psychiczne, fizyczne czy społeczne. Pierwsze z nich charakteryzuje się silną potrzebą ciągłego wykonywania jakiejś czynności lub zażywania danej substancji. Niespełnienie tej potrzeby może prowadzić do poważnych fizjologicznych następstw jakimi są między innymi fizyczne wyniszczenie, kompulsywna konsumpcja środka, wypalenie emocjonalne prowadzące do chorób psychicznych lub samobójstwa, a także natręctwa myślowe oraz obsesja brania. Czynnościami uzależniającymi może być samo podawania związków chemicznych, czy też masturbacja i pornografia, internet, gry komputerowe, hazard, seks, praca, robienie niepotrzebnych zakupów, jedzenie, telewizja czy samookaleczanie. Podjęcie walki z uzależnieniem zależy głównie od silnej woli osoby chorej. Popularnym sposobem na walkę jest chodzenie na terapię dla osób uzależnionych.
Kolejnym rodzajem uzależnienia jest uzależnienie fizyczne, zwane też fizjologicznym, wynikające z wpływu środka na procesy metaboliczne organizmu. Charakteryzuje się ono nabytą, silną koniecznością stałego spożywania substancji, odczuwaną jako szereg dolegliwości fizycznych. Podczas tego typu uzależnienia mogą występować bóle, biegunki, dreszcze, wymioty czy bezsenność, a zaprzestanie brania środka uzależniającego może prowadzić do zespołu abstynencyjnego. Substancje, które prowadzą do tego rodzaju uzależniania to nikotyna, alkohol etylowy, opioidy, barbiturany, jak również niektóre steroidy. Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, do uzależnienia fizjologicznego nie prowadzą amfetamina, LSD, THC. W leczeniu stosowana jest detoksykacja, polegająca na oczyszczeniu organizmu. Często również stosuje się środki pomocnicze, które mają na celu zapobieganie negatywnym efektom i zmniejszenie bólu podczas kuracji. Również szukanie pomocy u specjalistów może być dobrym sposobem w walce z uzależnieniem. Wizyta w publicznych lub prywatnych ośrodkach odwykowych, które są w stanie zapewnić odpowiednią pomoc osobie potrzebującej.
Ostatnim rodzajem uzależnienia, jest uzależnienie społeczne, które silnie związane jest z chęcią przynależności do określonych grup społecznych, zażywaniem środków toksycznych pod wpływem mody. Jego istotą jest silne uzależnienie od grupy, w której otoczeniu się przebywa. Będąc członkiem małej społeczności, należy respektować zasady w niej panujące i się do nich stosować. Osoba uzależniona od tego typu zachowań, powoli zaniedbuje dawniej ważne dla niej aktywności, relacje, wypada z ról społecznych, które dotychczas zajmowała, zawęża kontakty tylko do grupy narkomańskiej.
Czy da się wyjść z uzależnienia?
Oczywiście! Posiadając silną wolę oraz pomoc odpowiednich osób, człowiek uzależniony jest w stanie wyjść z tego niewygodnego stanu. Jednym z bardziej skutecznych sposobów leczenia uzależnień jest skierowanie się do najlepszych środków odwykowych w kraju. Sprawdzonym i skutecznym sposobem uwolnienia się od uzależnienia jest także uczęszczanie na terapie dla osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu lub innych, pozornie nieszkodliwych, używek.
Nałóg wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie i życie osoby uzależnionej, lecz także osób, które ją otaczają oraz na zachowanie społeczne. Niemożność uwolnienia się od szkodliwych przyzwyczajeń może prowadzić nie tylko do znacznego pogorszenia stanu zdrowia osoby chorej, lecz także może wpłynąć na zachowania i życie społeczne. Z takiej sytuacji mogą wynikać kłopoty w pracy, w związku, rodzinie. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym zdarzeniom, należy jak najszybciej udać się po pomoc do kliniki odwykowej, psychologa, gdy zauważy się występowanie tego problemu u samego siebie, lub osoby z naszego otoczenia.