Co to są transkrypcje? Dokładny poradnik: transkrypcja to słowo, które kojarzy tylko niewielka część Polaków. W największym skrócie jest to przekształcenie nagrania dźwiękowego w formę tekstową. Osoba realizująca transkrypcję, czyli transkrybent, odsłuchuje dany materiał, a następnie zapisuje to, co usłyszał. Owocem jego pracy jest transkrypcja. Wydaje się to bardzo proste, jednak w rzeczywistości praca transkrybentów jest dość skomplikowana. Zapraszamy do lektury poradnika na temat transkrypcji.
Skąd wzięły się transkrypcje?
W ostatnim czasie popularność usług transkrypcyjnych zdecydowanie wzrosła. Korzystają z nich studenci, dziennikarze, pracownicy firm marketingowy oraz profesjonalne kancelarie prawne. Mimo coraz większej popularności transkrypcji w naszym kraju, w dalszym ciągu sporo osób nie ma dokładnej wiedzy na temat tego, czym jest transkrypcja.
Zgodnie z fachową definicją stworzoną przez językoznawców, transkrypcja oznacza system zapisu dźwięku w postaci symboli graficznych. W uproszczeniu: transkrypcja to wierny zapis tekstowy nagrania dźwiękowego lub audiowizualnego. Transkrypcję można zrealizować w dowolnym programie służącym do zapisywania tekstu.
Skąd wzięła się tak duża popularność transkrypcji? Jaka jest historia tej dziedziny? Obecnie ogromny rozwój technologiczny daje nam naprawdę ogromne możliwości na rejestrowanie dźwięku. Nagrania audio możemy przecież zapisywać nie tylko na dyktafonach, ale również na smartfonach czy specjalnych kamerach. Dzięki temu tworzenie notatek dźwiękowych jest na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas. Sporządzanie notatek dźwiękowych nie jest teraz niczym trudnym. Wystarczy, że nagramy dźwięk w swoim telefonie, a następnie odsłuchamy go i spiszemy wszystkie usłyszane wypowiedzi krok po kroku.
Kto najczęściej wykorzystuje takie transkrypcje? Zdecydowanie najczęściej wykorzystują je firmy badawcze, które przeprowadzają wywiady indywidualne lub grupowe, realizują badania społeczne, jakościowe lub marketingowe. Omawiana metoda tworzenia notatek cieszy się także niezwykle dużą popularnością wśród organizatorów konferencji, wykładowców i w wielu instytucjach publicznych, na przykład w sądach. Od lat z transkrypcji korzystają także dziennikarze radiowi i telewizyjni, którzy po przeprowadzonej rozmowie z gościem odsłuchują ją, aby dokładnie zweryfikować, czy wszystkie treści zostały nagrane w sposób prawidłowy.
Transkrypcja – na jakie trudności często napotykają transkrybenci?
Z transkrypcją najczęściej mamy do czynienia w przypadku wywiadów. Oczywiście, transkrypcja wywiadu, w którym mamy do czynienia tylko z jednym gościem (prowadzący plus gość) nie powinna sprawiać większych problemów, ponieważ każda z osób mówiła oddzielnie. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy do przeprowadzenia mamy transkrypcję wywiadu grupowego. Tego rodzaju wywiady często są przeprowadzane również w miejscach takich jak kawiarnie czy restauracje, co może przyczynić się do sporych trudności z realizacją transkrypcji.
Miejsce, w którym przeprowadza się taki wywiad, wyróżnia spory hałas – mamy tam gwar, szelest i mowę osób postronnych. Zdarza się także, że przy realizacji wywiadu grupowego dochodzi do sprzeczek pomiędzy gośćmi, którzy mówią w tym samym czasie. To powoduje, że odsłuchanie zapisu takiego wywiadu oraz spisanie go w formie tekstowej może być nie lada wyzwaniem. Ponadto, następne utrudnienie to specyficzny sposób mówienia gości. Jeśli goście mają wadę wymowy, to transkrypcja będzie mocno kłopotliwa. Oczywiście, z takimi problemami doświadczeni transkrybenci powinni sobie poradzić.
Od czego zależy cena transkrypcji?
Powyżej wspomnieliśmy już trochę o tym, że wielokrotnie możemy spotkać się z sytuacją, w której realizacja transkrypcji może być trudna. Dzieje się tak, gdy rozmówcy się przekrzykują bądź gdy ich rozmowa odbywa się w ogólnodostępnym pomieszczeniu, np. w kawiarni czy restauracji. Tutaj dochodzimy do kolejnej kwestii, czyli do ceny transkrypcji. Od czego zależy cena transkrypcji?
W przypadku, gdy nagranie jest bardzo wyraźne i nie ma problemów z odsłuchaniem wszystkich wypowiedzi, to transkrybent będzie musiał zdecydowaniem niej czasu poświęcić na spisanie wszystkich wypowiedzi. Ma to także spory wpływ na ostateczną cenę transkrypcji. Co do zasady, stawka transkrybentów za nagrania dobrej jakości będą znacznie niższe. Nie ma się co dziwić – im więcej pracy transkrybent musi poświęcić na przygotowanie dokumentu tekstowego, tym wyższa będzie jego stawka. Taka sytuacja nie jest niczym wyjątkowym, dlatego warto mieć to na uwadze.
Czy można samodzielnie przeprowadzić transkrypcję?
Czy istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia transkrypcji? Nie istnieją żadne przeciwwskazania. Wystarczy, że mamy odpowiednio dużo czasu oraz cierpliwości. Ponadto, trzeba mieć także komputer lub telefon oraz wolne pomieszczenie, w którym w ciszy będziemy mogli wysłuchać całego nagrania. Cisza jest niezbędna do tego, aby móc przeprowadzić transkrypcję. Jeśli będziemy chcieli zrobić transkrypcję w mieszkaniu, w którym panuje permanentny hałas, to z pewnością nam się to nie uda.