Ciekawe sposoby zastosowania dronów: drony są stosunkowo nowym wynalazkiem, który coraz powszechniej zaczął być stosowany w Polsce. Początkowo drony służyły specjalistycznym służbom, takim jak wojsko czy policja, głównie w celach prowadzenia monitoringu czy śledzenia. Dziś jednak każdy może zakupić dron – nie jest ku temu wymagana żadna specjalna licencja, jednak użytkownik powinien wiedzieć, jak się nim posługiwać w taki sposób, aby nie zrobić nikomu krzywdy ani nie spowodować zniszczeń w infrastrukturze. Drony coraz częściej są używane w celach, do których pierwotnie nie były stworzone. Oto najciekawsze z nich.
Przemysł filmowy
Branża filmowa przez lata przechodziła niemałą metamorfozę. Niegdyś nakręcenie prostego, kilkunastominutowego filmu czarno-białego zajmowało bardzo wiele czasu i wymagało znacznego nakładu pracy bardzo wielu osób. Dziś kręcenie nawet najbardziej ekstremalnych scen filmowych nie stanowi większego problemu ze względu na powszechny dostęp do nowoczesnych technologii. Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań w przemyśle filmowym są właśnie drony. Kręcenie filmów z ich pomocą jest znacznie prostsze, tańsze i szybsze. Do czego dokładnie wykorzystywane są drony? Przede wszystkim do kręcenia scen z lotu ptaka. Oczywiście wcześniej takie sceny również były kręcone, jednak wymagało to wynajęcia helikoptera, co okazywało się być bardzo kosztowne. Niestety, niskobudżetowe produkcje nie mogły pozwolić sobie na takie wydatek, a tego typu filmy często kręcone są w bardzo ciekawych, nietypowych sceneriach, które warto byłoby pokazać od góry. Największe studia filmowe posiadają swoje własne drony, jednak sporo kierowników produkcji decyduje się na ich czasowy wynajem na potrzeby kręconego właśnie filmu. Filmy, których niektóre sceny zostały nakręcone z użyciem dronów to na przykład Wilk z Wall Street, Skyfall, Niezniszczalni 3 czy Wróg numer jeden. Drony coraz częściej wykorzystywane są również przez fotografów, którym służą do robienia zdjęć panoramicznych. Oczywiście mowa tutaj głównie o dużych projektach fotograficznych, gdyż wynajęcie dronu nawet na kilka dni to niemały koszt, na który przeciętny fotograf raczej nie może sobie pozwolić.
Badanie dymu z komina
Polska prowadzi nieustanną walkę ze smogiem, który co zimę panoszy się w naszym kraju. Sytuacja najgorzej wygląda na Śląsku, gdzie wciąż bardzo powszechne jest palenie węglem złej jakości, a nawet przedmiotami, które zupełnie nie nadają się do spalania ich w piecu. Nic zatem dziwnego, że w poszukiwanie mieszkań, w których wykorzystuje się jako opał złej jakości surowce, władze postawiły zaangażować drony. Działanie dronu ma polegać na tym, że będzie on zasysał dym wylatujący z komina i poddawał go analizie. Póki co projekt ma zostać przeprowadzony w ośmiu miastach na Śląsku, jednak wcześniejsze próby wykorzystania dronu do badania dymu podjęły już Katowice. W wyniku tego działania zostały wystawione mandaty, które maja przekonać społeczeństwo do tego, aby palili w piecach jedynie surowcami dobrej jakości. Badanie dymu za pomocą dronów chce także wdrożyć Kraków, gdzie jakość powietrza również pozostawia wiele do życzenia. Niestety, wcześniej podjęte działania różnego typu przez władze krakowskie nie przynoszą na razie oczekiwanych rezultatów. Być może to właśnie zastosowanie dronów przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju, gdyż władze nie są w stanie samodzielnie skontrolować każdego domu, w którym nie ma centralnego ogrzewania.
Drony ratownicze
Drony mogą przysłużyć się nie tylko poprawie jakości powietrza, ale i ratowaniu ludzkiego życia. Wypadki, których ofiary wymagają natychmiastowej pomocy bardzo często zdarzają się w miejscach, do których stosunkowo trudno dotrzeć ekipie ratunkowej. Dron ma za zadania pojawić się jako pierwszy na miejscu wypadku, lokalizując osobę dzwoniącą po pomoc za pomocą sygnału GPS. Oczywiście nie oznacza to, że ekipa ratunkowa nie dojedzie do ofiary, jednak w międzyczasie osoby w okolicy będą mogły podjąć niezbędne działania ratujące zdrowie, a czasami nawet życie. Dron będzie bowiem monitorował pacjenta, dzięki czemu osoby z centrali będą mogły wizualnie ocenić stan poszkodowanego. Dodatkowo za jego pomocą będzie możliwa rozmowa pomiędzy ratownikiem, a osobą udzielającą pomocy. Dron zostanie wyposażony w apteczkę, w której będą mogły znaleźć się wszelkie niezbędne przyrządy, jakie mogą posłużyć ratowaniu życia. Bardzo często bowiem brakuje na miejscu wypadku podstawowych środków, na przykład opatrunkowych, które pomogłyby zatamować największe krwawienie. Dron nie wykona zatem akcji ratunkowej ani nie zastąpi fachowej pomocy medycznej, ale być może pomoże osobie udzielającej pierwszej pomocy zrobić to jak najlepiej.
Zastosowanie dronów w dzisiejszych czasach nabiera całkiem nowych barw. Informatycy i automatycy coraz częściej wymyślają takie funkcje dronów, o których pierwotnie nikt nawet nie myślał. Z całą pewnością osoby, które potrafią się nimi właściwie obsługiwać mogą zrobić wiele dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla społeczeństwa.