Domy z bali prezentują się wyjątkowo ciekawie. Mogą wyglądać jak eleganckie dworki albo wiejskie chatki. Posiadają unikatowy mikroklimat, który wpływa korzystnie na zdrowie mieszkańców. Dodatkowo są szybkie w budowie i przytulne. Jak wygląda ich konstrukcja? Ile kosztują? Jakie drewno wybrać? Budowa domów z bali – podstawowe informacje.
Domy z bali – cena
Domy z bali są dość drogie. Z pewnością droższe niż domy szkieletowe. Wyższa cena jest podyktowana większą ilością materiałów. Budowa solidnego domu z bali wymaga dużej ilości grubego, litego drewna. Poza tym sam montaż domu z bali jest dużo trudniejsze. Wymaga specjalistów, którzy będę w stanie precyzyjnie połączyć ze sobą wszystkie elementy konstrukcji. A oczywiste jest, że wysokiej klasy fachowcy wymagają stosownego wynagrodzenia za swoją pracę.
Ceny poszczególnych domów z bali mogą się pomiędzy sobą sporo różnić. Koszty zmieniają się w zależności od zastosowanego drewna, metody jego obróbki, dodatkowego ocieplenia czy sposobu montażu (wciąż można znaleźć fachowców, którzy budują domy z balii bez użycia gwoździ). Koszt budowy podnosi również ilość i jakość zastosowanych materiałów ochronnych i impregnatów do drewna.
Cena domu z balii z poddaszem, o powierzchni użytkowej około 160 m2, może dochodzić do 600 tys. zł, wliczając w cenę fundamenty, okablowanie, ocieplenie, drzwi, okna, rynny oraz budowę komina.
Domy z bali – konstrukcja
Obecnie domy z bali są budowane na różne sposoby. Tradycyjna konstrukcja domów nazywana jest „wieńcówką”. Polega ona na układaniu jednej bali na drugą. Tego typu system przeznaczony jest dla grubych bali (średnica powyżej 20 cm). Tego typu konstrukcja jest izolowane zewnętrzne lub wewnętrznie. Innym sposobem konstrukcji wieńcowej jest połączenie dwóch cienkich ścian z bali, z izolacją termiczną pomiędzy nimi. Pozwala to na zachowanie drewnianej fasady po obu stronach ściany.
Drugi sposób budowy domów z bali polega na układzie sumikowo-łątkowym. Do konstrukcji wykorzystuje się cienkie bale, które zostają umieszczone pomiędzy pionowymi słupami, znajdującymi się w narożnikach, w ścianach oraz przy otworach drzwiowych i okiennych. W przypadku tej konstrukcji również stosuje się dodatkowe ocieplenie.
Trzeci sposób konstrukcji polega na stworzeniu szkieletu. Następnie montuje się ocieplenie, a na końcu całą konstrukcje okłada się balami, które w dużej mierze pełnią funkcję estetyczną. W tym przypadku stosuje się bale o grubości 8-12 cm. W konstrukcji czasem wykorzystuje się bale wypełnione materiałami izolacyjnymi, choć jest to wciąż mało popularne rozwiązanie.
Domy z bali – drewno
Drewno, które ma posłużyć do budowy domu powinno zostać wcześniej dobrze przygotowane. Odpowiednio obrobione i wysuszone.
Najpopularniejszą i obecnie najlepszą metodą suszenia drewna jest suszenie komorowe lub próżniowe. Dodatkowo wykorzystanie tej metody usuwa z drewna szkodniki, głównie larwy, które mogły nie zostać wykryte we wstępnych oględzinach materiału. Niestety, nie wszystkie bale można wysuszyć w taki sposób. Głównie ze względu na ich wielkość. Z tego względu największe bale sezonuje się na powietrzu. Są suszone przez kilka lat.
Do budowy domu najlepsze są bale o wilgotności 18-19%. W przypadku drewna o większej wilgotności, istnieje niebezpieczeństwo, że pojawią się szczeliny i inne wady, które mogą wpłynąć na termoizolacyjność budynku. Budowanie domu z bali o większej wilgotności, wymaga wysokiej klasy specjalisty, który będzie w stanie wyliczyć, jak bale będą się zachowywać przez kolejne lata i zaprojektuje odpowiednią izolację.
Osuszone drewno zostaje obrobione i przycięte do odpowiedniego kształtu. Ważne jest, aby drewno zostało wygładzone. Gładka powierzchnia stanowi zabezpieczenie przed ogniem. Jednocześnie gładkie, obrobione drewno jest odporne na szkodniki. Podczas obróbki można wyciąć elementy, które posłużą za łączniki.
Gdy drewno posiada pożądany kształt, należy zastosować impregnaty chemiczne, które zabezpieczą materiał przed wilgocią, pleśnią czy grzybem. Można dodatkowo zastosować środki chroniące drewno przed ogniem. Aby substancje dobrze osiadły na drewnie, stosuje się impregnacje ciśnieniową albo zanurza się materiał w wannie z określonym środkiem chemicznym.
Domy z bali – temperatura
Bale posiadają wysoką pojemność cieplną, oznacza to, że gdy się nagrzeją, długo „oddają” ciepło. Jeśli dom zbudowany jest z bali o grubości powyżej 25 cm i został dobrze zaizolowany, zużycie energii do ogrzania domu nie jest wyższe, niż w przypadku domu tradycyjnego, murowanego. Warto jednak dodać, że jeśli mamy do czynienia z ostrą, trwającą bardzo długo zimą, bale mogą przemarznąć, a wtedy będą potrzebne o wiele większe nakłady ciepła.
Kluczowe dla izolacji miejsca w domu z bali, to szczeliny pomiędzy balami oraz narożniki. Jeśli przy ich montażu został popełniony błąd, trudno będzie nam dobrze ogrzać budynek. Dlatego warto dokładnie zabezpieczyć te miejsca i wybrać najlepszą izolację.