Agencja pracy w Warszawie to instytucja, która nawiązuje współpracę z przedsiębiorstwami, które nie mają działów rekrutacji i odpowiednich pracowników do podjęcia tego działania. Są to najczęściej małe organizacje. Jednakże większe przedsiębiorstwa także korzystają z pomocy agencji pracy zajmującej się pośrednictwem pracy. Wynika to z tego, że chcą zaoszczędzić zarówno środki finansowe, jak i czas. Co więcej, jest to bardzo wygodna i komfortowa opcja.
Innymi odbiorcami są również firmy zagraniczne. Nie znają one dobrze polskiego rynku pracy, dlatego korzystają z usług agencji pracy – pośrednictwa pracy.
Agencja pracy – korzyści dla pracowników
Polacy coraz częściej podejmują pracę w zagranicznych firmach. Jednakże w tym aspekcie pragną, aby wszelkie formalności z zatrudnieniem zorganizowane były w Polsce. Dzięki temu czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Podejmowanie pracy za pośrednictwem agencji pracy zapewnia bardzo wiele korzyści. W tym przypadku osoba starająca się o zatrudnienie na specjalną obsługę, a ponadto doradztwo, gdyż proces rekrutacji jest przeprowadzany przez osoby, które są wykwalifikowane w tym zakresie. Agencja pracy – pośrednictwo pracy to instytucja, które pragnie, aby określony kandydat znalazło satysfakcjonujące stanowisko pracy. Skorzystanie z etatu, który proponowany jest przez agencję pracy, zapewnia dodatkowe udogodnienia, na przykład zakwaterowanie, organizacja dojazdu do lokalizacji docelowej, tłumaczenie dokumentów dotyczących zatrudnienia i inne.
Czy skorzystanie z propozycji agencji pracy to właściwe rozwiązanie?
W odniesieniu do ludzi, którzy nie lubią ponosić ryzyka, jest to bardzo dobra opcja. Pomocna jest szczególnie wtedy, gdy dana osoba nie zna języków obcych, a także prawa obowiązującego w danym kraju. Przeprowadzka za granicę to duży stres, dlatego nie należy dokładać sobie następnych bodźców prowadzących do odczuwania tego uczucia.
Zarobek agencji pracy – pośrednictwa pracy
Agencja pracy wykonuje swoją działalność w celu uzyskania pewnych korzyści finansowych. Nie pracuje za darmo! W tym przypadku pracodawca dopłaca do wynagrodzenia osoby zatrudnionej za pośrednictwem agencji pracy. Osoba pracująca w danym kraju musi mieć zagwarantowaną stawkę minimalną, która jest odpowiednia do określonego stanowiska pracy. Osoba zatrudniona przez agencję pracy nie może być dyskryminowana pod tym względem.
W przypadku, gdy dojdzie do podpisania umowy, agencja uzyskuje gwarancję w postaci z góry określonej stawki, którą otrzyma za godzinę pracy. Podkreślić należy fakt, że jej wysokość osiąga nawet wartość 20% stawki pracownika. Pozwala ona na pokrycie obsługę kandydatów od rekrutacji, pomoc pracownikowi poza granicami kraju, organizację przejazdów, zakwaterowania, a ponadto korzyść finansową dla agencji.
Najczęściej wynagrodzenie oferowane przez agencje pracy czy pośrednictwa pracy są dużo niższe. Jednakże najczęściej nie są to duże różnice. W tym przypadku zyskujemy dużo więcej, a mianowicie komfort, wygodę i bezpieczeństwo pracy za granicą. Ważne jest to, że praca przez pośrednika w jednej firmie może trwać wyłącznie 18 miesięcy. Po upływie tego okresu pracownik może wrócić do Polski bądź bezpośrednio zatrudnić się w firmie, w której pracował.
Koniecznie trzeba sprawdzić, czy agencja pracy działa legalnie
Agencje pracy to firmy, które podlegają dokładnemu sprawdzeniu i weryfikacji przez instytucje kontrolne, a także państwowe. Organizacje działające w Polsce muszą mieć certyfikat, który potwierdza dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Spis takich podmiotów dostępny jest dla wszystkich zarejestrowanych osób. Kandydaci na pracowników, którzy chcą sprawdzić, że instytucja działa legalnie mogą skorzystać z wyszukiwarki KRAZ.
W tym przypadku powinno się wybierać firmy certyfikowane, które działają na rynku od długiego czasu. Bardzo dużą pomocą mogą być także informacje pozyskane od znajomych osób, którym było już dane skorzystać z oferty takiej agencji. Dzięki temu uzyskuje się gwarancję, że usługi będą realizowane na wysokim poziomie.
Jak założyć agencję pracy – pośrednictwo pracy?
Agencje pracy podlegają ustawie z dnia 6 marca 2018 roku o prawie przedsiębiorców. Określa ona, że prowadzenie agencji pracy- pośrednictwa pracy wymaga wpisu do podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. W tym przypadku organizacja nie może mieć zaległości podatkowych do ZUS. Co więcej, nie może być karany za wykroczenia bądź przestępstwa, które związane są z aktywnością na rynku pracy. Ponadto, nie może to być podmiot, w stosunku do którego otwarto procedurę likwidacyjną bądź też zgłoszono upadłość.
Agencja pracy – pośrednictwa pracy może zostać uruchomiona w każdej formie, z wyłączeniem spółki partnerskiej. W związku z tym agencja pracy może być jednoosobowym podmiotem gospodarczym, spółką jawną, cywilną, komandytowo-akcyjną lub akcyjną. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma PKD. W odniesieniu do agencji pracy jest to 78.10. Z, a więc działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników, a także 78.20.Z, czyli działalność agencji pracy tymczasowej.